Turkish Airlines Euroleague’te çift maç haftasındaki ilk maçında sahasında Bayern Munich’i konuk eden Anadolu Efes, çekişmeli maçın üçüncü çeyreğinde savunmasıyla kontrolü eline geçirip final periyodunda farkı çift hanelere çıkarsa da, son dakikalarda üstünlüğünü koruyamayarak sahadan 71-74 mağlup ayrıldı ve bu sezon Euroleague’teki sekizinci maçında dördüncü yenilgisini aldı. Bayern Munich ise son 7.5 dakikada 10 sayı farktan gelerek kazandığı maç sonrası dokuzuncu maçında yedinci galibiyetini elde ederek ikinci sıradaki yerini korudu. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Bayern Munich - Wade Baldwin IV
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Bayern Munich – Wade Baldwin IV (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk yarısında Anadolu Efes’in beklediğimiz hücum performansının oldukça uzağında olduğunu gördük. İlk çeyrekte pota altında Tibor Pleiss ile sayılar bulan temsilcimiz, Shane Larkin‘in bireysel yetenekleriyle bulduğu sayılar dışında set hücumlarında yaratıcılıktan uzak kalıp istediği şutları bulamazken, üç sayı çizgisi gerisinden de düşük bir yüzdeyle hücum etti. Özellikle ikinci çeyreğin başında hücumun tıkanması sonrası ilk sayılarını beşinci dakikanın sonlarında bulabilen Anadolu Efes, Vasilije Micic‘in de bir türlü oyuna ağırlığını koyamaması ve savunmada ayakların oldukça yavaş kalması sonrası devre boyunca skoru geriden takip etti. Anadolu Efes’in tersine az ama öz dış şut kullanan Bayern Munich ise Wade Baldwin‘in oyunu başarılı yönlendirmesi ve Nihad Dedovic & Paul Zipser ikilisinin skorer oyunları ile devreyi 42-37 önde tamamladı.

Soyunma odasından Shane Larkin‘in asistleri, Vasilije Micic ve James Anderson‘dan gelen iki üçlükle başlayan Anadolu Efes 10-0’lık bir seriyle skorda üstünlüğü yakaladı: 47-44. Bu çeyrekte savunma sertliğini iyice arttıran ve Bayern Munich’e kolay kolay potayı göstermeyen Anadolu Efes’te çeyrek sonlarında Tibor Pleiss ve Adrien Moerman ikilisinin de skora katkıda bulunmaları son 10 dakikaya girdiğimizde 57-50’lik Anadolu Efes üstünlüğünü beraberinde getirdi. Final periyoduna da Moerman’ın sayılarıyla girerek farkı çift hanelere çıkaran Anadolu Efes’te Erten Gazi‘nin aldığı sürelerde enerjisiyle savunmanın direncini artırdığı dikkat çekti. Bu çeyrekte konuk ekip Jalen Reynolds ve Nick Weiler-Babb‘ın sayılarıyla maçta kalırken, son dakikalarda Anadolu Efes’in hücumda bocalaması bitime 2 dakika kala farkın 1 sayıya kadar düşmesine neden oldu: 68-67. Jalen Reynolds’un pota altındaki etkinliği bitime 1 dakika kala Bayern Munich’i 72-70 öne geçirirken, Shane Larkin’in 1/2 serbest atışı, savunmada Reynolds’un savunmadan sıyırılıp bastığı boş smaç ve son hücumda Vasilije Micic’in kaçan üçlüğü maçın kazananını 74-71 Bayern Munich olarak belirledi. 

Anadolu Efes’te Tibor Pleiss 19 sayı – 5 ribaunt ile en skorer oyuncumuz olurken, Shane Larkin 13 sayı – 7 asist – 4 ribaunt, Vasilije Micic 12 sayı – 4 asist ve Adrien Moerman da 9 sayı – 9 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. Bayern Munich’te ise Wade Baldwin IV 15 sayı – 11 asistle double-double yaparken, Jalen Reynolds 14 sayı – 4 ribaunt, Paul Zipser 12 sayı – 7 ribaunt ve Nihad Dedovic de 10 sayı ile galibiyette önemli roller oynadılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here