Turkish Airlines Euroleague’te 26. maçında deplasmanda ALBA Berlin’in konuğu olan Anadolu Efes, 99-86’lık galibiyetle sezonun 23. galibiyetini elde etti ve liderlik koltuğundaki yerini sağlamlaştırdı. Muhteşem bir hücum performansıyla başladığı maçın ikinci çeyreğinde farkın kapanmasına engel olamayan temsilcimiz ilk yarıyı 50-47 önde tamamlarken, 3. çeyrekle birlikte oyunun temposunu istediği gibi yönetmeye başlayan Anadolu Efes deplasmandan galibiyetle dönerek Euroleague’te üst üste 11. galibiyetini elde etti. 

Turkish Airlines Euroleague | ALBA Berlin - Anadolu Efes | Vasilije Micic
Turkish Airlines Euroleague | ALBA Berlin – Anadolu Efes | Vasilije Micic (Fotoğraf Euroleague resmi sitesinden alınmıştır)

Karşılaşmaya muhteşem bir hücum performansıyla başlayan Anadolu Efes, önce Vasilije Micic‘in sayı ve asistleriyle kolay sayı bulurken, ardından da James Anderson‘un skor üretimine katkı vermesiyle ilk çeyrekte 32 sayı üreterek ilk 10 dakikayı 32-21 önde tamamladı. İkinci çeyrekle birlikte kısa savunmasındaki sertliği artıran ALBA Berlin, Anadolu Efes’i top kayıplarına zorlarken, Kresimir Nikic ve Niels Giffey‘in sayılarıyla farkı kapatmaya başladı. İlk çeyreğin öne çıkan ismi Vasilije Micic’in bu çeyrekte yaptığı 6 top kaybı Anadolu Efes’in hücum ritmini bozarken, Marcus Eriksson ile skor üretmeye devam eden ALBA Berlin devre sonunda farkı 3 sayıya kadar düşürdü: 50-47.

Soyunma odası dönüşü oyunu istediği tempoya çeken ve ALBA Berlin’in hücum ritmini bozan Anadolu Efes, hücumda da Adrien Moerman ve Tibor Pleiss ikilisiyle kolay skor bulunca çeyreğin 6. dakikası sonunda fark tekrar çift hanelere çıktı: 69-58. Rodrigue Beaubois’nın dördüncü faulünü almasına rağmen, James Anderson’un hem hücum hem de ribauntlardaki katkısı, Vasilije Micic’in hücumu başarılı bir şekilde yönlendirmesi ve Moerman’ın bu çeyrekte çift haneli sayılara ulaşması sonrası farkı 10 sayı üzerinde tutmaya devam eden Anadolu Efes son 10 dakikaya da 79-65 önde girdi. 

Final periyodunun başında ALBA Berlin’in aynı ikinci çeyrek başında olduğu gibi baskılı savunma yaptığını izlesek de, pota altından Tibor Pleiss’ın sayıları ve dört faullü Rodrigue Beaubois‘nın beşinci faulünü alana kadar hem hücumdaki yüzdeli şutları hem de savunmadaki gayreti farkı korumamızı sağladı. Vasilije Micic‘in kalan sürede Tibor Pleiss ve Adrien Moerman‘ı beslemeye devam etmesi temsilimizin hücum ritmini sürdürmesini beraberinde getirirken, sahadan 99-86 galip ayrılan Anadolu Efes bu sezonki 23. galibiyetini alıp liderliğini sürdürdü. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic yaptığı 9 top kaybına rağmen, 2/2 üç sayı, 4/5 iki sayı 9/9 serbest atış isabetiyle 23 sayı – 9 asist – 5 ribauntluk bir performans sergilerken, Adrien Moerman 19 sayı – 7 ribaunt, Tibor Pleiss 18 sayı – 5 ribaunt – 3 top çalma ve Rodrigue Beaubois da 15 sayı – 4 asistle galibiyetin mimarları oldular. ALBA Berlin’de ise Martin Hermannsson 4/5 üç sayı isabetiyle 19 sayı – 8 asistle en skorer oyuncu oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here