Turkish Airlines Euroleague Play-Off serisi ikinci maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Real Madrid’i konuk eden Anadolu Efes 91-68’lik galibiyetle seriyi 2-0’a getirdi. Karşılaşmanın ilk yarısını da 44-32 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda Shane Larkin ve Vasilije Micic‘in oyuna ağırlıklarını koymalarıyla farklı galibiyete ulaştı ve Play-Off serisinde üstünlüğünü 2-0’a yükseltti. Anadolu Efes serinin üçüncü maçında Real Madrid’i deplasmanda yendiği takdirde Final-Four biletini elde edecek. 

Turkish Airlines Euroleague Play-Offs - Anadolu Efes - Real Madrid - Adrien Moerman
Turkish Airlines Euroleague Play-Offs – Anadolu Efes – Real Madrid – Adrien Moerman (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya Trey Thompkins‘i kısa forvete çekerek uzun bir beşle başlayan Real Madrid’in fiziksel üstünlüğüne karşı sert savunma ve kısaların ribauntlara katkısıyla rakibini durduran Anadolu Efes, hücumda önce Adrien Moerman, ardından da Shane Larkin‘in sayılarıyla ilk çeyreği 22-13 önde tamamladı. İkinci çeyrekle birlikte iki takım da hücumda ritmini kaybederken, Real Madrid’in yüzdesiz dış şutlarının da etkisiyle rakibini düşük skorda tutan Anadolu Efes, farkı daha da açma şansını basit top kayıpları nedeniyle geri tepti. Shane Larkin‘in yüzdeli hücumlarıyla çift haneli sayılara ulaştığı ilk devrenin sonunda Rodrigue Beaubois‘nın son saniye basketi ilk yarı sonucunu 44-32 Anadolu Efes lehine belirlerken, devrenin tek olumsuz yanı Vasilije Micic’in son dakika içinde aldığı faulle üçüncü faulüne ulaşması oldu.

Soyunma odası dönüşü savunma sertliğini iyice artıran Anadolu Efes ilk 5.5 dakikada Real Madrid’e sadece 4 sayı izni verirken, hücumda Vasilije Micic ve Sertaç Şanlı‘dan gelen üç sayı isabetleriyle farkı 20 sayı seviyesine çıkardı. Savunma disiplinini elden bırakmayan lacivert beyazlı temsilcimiz bu farkı koruyup final periyoduna da 65-45 önde girerken; bu çeyrekte Shane Larkin & Vasilije Micic ikilisinin skorer oyunlarına Bryant Dunston‘ın da pota altından bulduğu sayılar eklenince, Anadolu Efes oyunun kontrolünü elinde tutmaya devam etti. İlk yarıdakinin aksine top kayıplarını da minimize eden Anadolu Efes, Vasilije Micic’in üç sayı çizgisi gerisinden alev aldığı (5/5) maçın sonlarını da az hatayla tamamlayıp sahadan 91-68 galip ayrılarak seride 2-0 öne geçti.  

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 4/5 iki sayı ve 5/5 üç sayı isabetleriyle 23 sayı – 4 ribaunt – 3 asist, Shane Larkin de 3/5 üç sayı isabetiyle 21 sayı – 5 asist kaydederek galibiyetin mimarları olurlarken, Rodrigue Beaubois da 11 sayı – 6 asistle mücadele etti. Anadolu Efes takım halinde %60 üç sayı isabeti bulurken (12/20), Real Madrid’in %16’da kalması (4/25) temsilcimizin dış savunmadaki etkinliğinin önemli bir kanıtı olurken, ilk yarıda 9 top kaybı yapan Anadolu Efes’in ikinci yarıda sadece 4 top kaybı yapması ise ikinci yarıda açılan farkın bir diğer önemli faktörü oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here