Turkish Airlines Euroleague’te 23. maçında Moskova’da CSKA Moskova’nın konuğu olan Anadolu Efes, karşılaşmanın ilk ve son çeyreklerindeki etkili performansıyla sahadan 82-80 galip ayrıldı ve liderlik koltuğunda bir haftayı daha kayıpsız kapattı. Karşılaşmanın ilk çeyreğinde kontrolü eline alıp farkı 10 sayı seviyelerine çıkaran Anadolu Efes, CSKA Moskova’nın hücum ribauntları sonrası 2. ve 3. periyotlarda farkın kapanıp rakibin öne geçmesine engel olamasa da, final periyodunda Shane Larkin, Vasilije Micic ve Rodrigue Beaubois‘nın kritik katkılarıyla sahadan galip ayrıldı ve galibiyet serisini 8 maça taşıdı. 

Turkish Airlines Euroleague | CSKA Moskova - Anadolu Efes | Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague | CSKA Moskova – Anadolu Efes | Shane Larkin (Fotoğraf Euroleague resmi sitesinden alınmıştır)

Karşılaşmaya Shane Larkin’in sayı, asist ve top çalmalarıyla başlayan ve ilk çeyrekte oyuna tamamen hakim olan Anadolu Efes, Larkin’in 11 sayı – 2 asist – 2 top çalmayla oynadığı ilk 10 dakikayı 25-16 önde tamamladı. İkinci çeyreğe de savunmada etkili olarak başlayan temsilcimiz devrenin bitimine 7 dakika kala Vasilije Micic’in üç sayılık isabetiyle farkı çift hanelere çıkardı: 30-19. Kalan sürede Ron Baker ve Mike James’in sayılarıyla farkı yavaş yavaş kapatan CSKA Moskova, devrenin son dakikası içinde bulduğu 7 sayıyla ilk 20 dakikanın sonunda maçı 4 sayı seviyesine çekti: 37-41.

Soyunma odası dönüşü iki takım da karşılıklı sayılar bulurken, Vasilije Micic ve Shane Larkin’in sayıları Anadolu Efes’in skorda üstünlüğünü korumasını sağladı. Bu sezon inişli çıkışlı bir performans sergileyen ve son haftalarda takımdan uzak kalan Vasilije Micic‘in bu akşamki performansı, tekrardan takıma beklenen katkıyı vermeye başladığını görme açısından oldukça değerliydi. Savunmamız çok da kötü olmamasına rağmen, verdiğimiz hücum ribauntları CSKA Moskova’nın ikinci şans sayılarını potamızda görmemize neden olurken, Mike James ve Kyle Hines’tan gelen sayılar son 10 dakikaya girerken ev sahibi ekibin farkı 1 sayıya kadar indirmesini sağladı.

Final periyoduna Adrien Moerman ve Rodrigue Beaubois’nin üçlükleriyle başlayan Anadolu Efes, Shane Larkin’in suskun olduğu bu dakikalarda Moerman ve Micic ile sayılar bulup hücumda çeşitliliği sağlarken, temel olarak Kyle Hines kaynaklı ribauntlardaki problemimiz CSKA’nın hücumdaki en büyük kozu olmaya devam etti. Karşılaşmanın son 1.5 dakikasına 76-75 Anadolu Efes üstünlüğüyle girilirken Rodrigue Beaubois‘nın 24 saniye hücum süresi sonunda kaydettiği kritik üçlük lacivert beyazlıların son 1:10’a 4 sayı farkla üstün girmesini sağladı. Nikita Kurbanov’un 1 dakika kala kaydettiği üçlüğe 41 saniye kala Shane Larkin‘in stop jump-shot’ıyla karşılık veren Anadolu Efes, Doğuş’un savunmasıyla Mike James’i air-ball’a zorlaması ve Shane Larkin’in serbest atış çizgisinden 1/2 isabeti sonrası sahadan 82-80 galip ayrılarak Euroleague’teki galibiyet serisini devam ettirdi.

Anadolu Efes’te Shane Larkin 4/9 üç sayı isabetiyle 23 sayı – 4 asist – 2 top çalma ve Vasilije Micic 19 sayı – 5 asist ile galibiyetin kilit isimleri olurlarken, Rodrigue Beaubois 3/6 üç sayı isabetiyle 13 sayı ve Tibor Pleiss da 11 sayı – 4 ribauntla önemli katkılarda bulundular. CSKA Moskova’da ise Mike James 20 sayı – 3 asist, Johannes Voigtmann 15 sayı – 5 ribaunt ve Daniel Hackett da 11 sayı – 3 ribaunt – 3 asistle karşılaşmayı tamamladılar.

1 YORUM

  1. Larkin’in performansından çok Micic ve Beaubois’in katkıları çok daha değerli şu an. Onlardan ne kadar fazla katkı gelirse o kadar iyi olacaktır Efes. Daha bir de bu takıma Dunston’ın ekleneceğini düşünürsek, şampiyonluk yakın diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here