Turkish Airlines Euroleague’te 28. maçında sahasında Olympiacos’u konuk eden Anadolu Efes, 91-79’luk galibiyetle sezonun 24. galibiyetini elde etti ve liderliğini sürdürdü. Karşılaşmanın ilk yarısını da 51-41 önde tamamlayan Anadolu Efes’te Shane Larkin 10/15 üç sayı isabetiyle 40 sayı kaydederken, Turkish Airlines Euroleague’te bir maçta en fazla üç sayı isabeti sağlayan oyuncular arasında girerek rekoru egale etti. 

Turkish Airlines Euroleague | Anadolu Efes - Olympiacos | Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague | Anadolu Efes – Olympiacos | Shane Larkin (Fotoğraf Euroleague resmi sitesinden alınmıştır)

Maça Tibor Pleiss’ın pota altından sayılarıyla başlayan; fakat sonrasında savunmada Kostas Papanikolaou ile gelen üç sayı isabetlerine engel olamayan Anadolu Efes ilk 3 dakika sonunda 5-13 geriye düştü. İmdadına TV molası yetişen temsilcimiz, mola sonrası savunmasını sertleştirip daha verimli hücum etmeye başlarken, Shane Larkin‘in üst üste üç sayı isabetleriyle çeyreğin bitimine 2 dakika kala 25-19’luk üstünlüğü elde etti. Pota altından Tibor Pleiss ile sayı bulmaya devam eden Anadolu Efes ilk çeyreği de 29-24 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe de Vasilije Micic‘in sayılarıyla başlayan Anadolu Efes, çift haneli farkları yakalarken ilk beş dakika 40-28 temsilcimizin üstünlüğüyle geçildi. Bryant Dunston & Adrien Moerman ikilisinin sahadaki enerjiyi ve mücadeleyi yükseltmesi Anadolu Efes’in maçın kontrolünü tamamen eline geçirmesini sağlarken, son dakika içindeki savunma hatalarına rağmen çift hanelerdeki farkı koruyan lacivert beyazlılar ilk 20 dakikayı 51-41 üstün tamamladılar. 

Soyunma odasından James Anderson ve Shane Larkin’in üçlükleriyle dönen Anadolu Efes, savunma konsantrasyonunu da üst seviyede tutarak farkı açmaya devam etti. Larkin’in 4 dakikalık bir sekansta kaydettiği 4/5 üç sayı isabeti bitime üç dakika kala fark 17 sayıya kadar çıkarken (67-50), son 10 dakikaya 72-55 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. 

Final periyoduna Wade Baldwin ve Sasha Vezenkov’un sayılarıyla gelen 9-0’lık bir seriyle giren Olympiacos’un farkı kapatması kısa süreliğine bir endişe yaratırken, Dunston & Singleton ikilisinin sayılarıyla suskunluğunu bozan Anadolu Efes, Shane Larkin’in bir kez daha devreye girmesiyle kontrolü tekrar eline aldı. 3/3 üç sayı isabetiyle maç toplamında 10/15 üç sayı isabetine ve 40 sayıya ulaşan Shane Larkin‘in performansı Anadolu Efes için galibiyetteki en önemli etken olurken, sahadan 91-79’luk galibiyetle ayrılan Anadolu Efes, iki gün önceki Maccabi mağlubiyetini de taraftarına affettirmiş oldu. 

Anadolu Efes’te Shane Larkin 10/15 üç sayı isabeti – 40 sayı – 5 asist – 3 top çalmayla maçın yıldızı olup, Euroleague single-game üç sayı rekorunu egale ederken, Tibor Pleiss 13 sayı – 5 ribaunt, Vasilije Micic 12 sayı – 9 asist, Bryant Dunston da 11 sayı ile galibiyette önemli rol oynayan diğer oyuncular oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here