Turkish Airlines Euroleague’te bu sezonki 21. maçında Rusya’da Zenit St.Petersburg’un konuğu olan Anadolu Efes ofansif ritmini uzun süre bulamadığı maçı 78-85 kaybederek sezonun 10. mağlubiyetini aldı. Hem hücum hem de savunmada kötü oynadığı ve 31-53 geride tamamladığı ilk yarı ardından maçın üçüncü çeyreğindeki savunmasıyla farkı tek hanelere indiren Anadolu Efes, bitime 2 dakika kala da farkı 5 sayıya çekmesine rağmen Kevin Pangos’un kritik üçlükleri sonrası geri dönüşünü galibiyetle noktalayamadı. 

Turkish Airlines Euroleague - Zenit St Petersburg - Anadolu Efes - James Anderson
Turkish Airlines Euroleague – Zenit St Petersburg – Anadolu Efes – James Anderson

Anadolu Efes’in alıştığımız basketbolundan çok uzakta olduğu bir ilk yarı seyrettik. Ne hücumda ne de savunmada maça girebilen Anadolu Efes, bulduğu boş şutlarda en güvendiği bileklerin çember dövmesiyle birlikte hücum ritmini bir türlü yakalayamadı. Kısalarımızın henüz ilk ya da ikinci driplingte Zenit kısalarına geçilmeleri savunmamızın dengesini bozarken, dengesi bozulan savunmaya karşı boyalı bölgeye topu kolay bir şekilde indiren Zenit St.Petersburg Bryant Dunston ve Sertaç Şanlı‘nın devreyi henüz ilk devreden üçüncü faullerini almalarına neden oldu. Sertaç Şanlı ve Adrien Moerman ile aldığı hücum ribauntlarına rağmen düşük şut yüzdesi ve girmeyen şutların savunma motivasyonuna olumsuz etkisi sonrası farkın açılmasına engel olamayan Anadolu Efes ilk 20 dakikayı 31-53 geride tamamladı.

Soyunma odasından Ergin Ataman’ın elindeki olası sihirli değneğin etkisi üstüne yansımış olarak Anadolu Efes, ilk yarıda unuttuğu savunma agresifliğini ve hırsı sahaya yansıtmaya başlarken, Shane Larkin‘in enerjisi ve asistleri, Vasilije Micic ve Chris Singleton‘un sayılarıyla 19-4’lük bir seri yakalayarak çeyreğin bitimine 3 dakika kala farkı 7 sayıya indirip farkı kabul edilebilir bir seviyeye düşürdü. Final periyoduna 55-64 geride giren Anadolu Efes, bu çeyreğe iki top kaybıyla başlayıp hücumda ritmi tekrar kaybedince farkı 15 sayı civarına çeken Zenit St.Peterburg, son 4.5 dakikaya 75-59 önde girdi. Adrien Moerman ve Shane Larkin‘in art arda üç sayı isabetleriyle 11-0’lık bir seri yakalayarak son bir hamle yapan Anadolu Efes, kritik anlarda Kevin Pangos’un üçlüklerine engel olamayınca sahadan 78-85 mağlup ayrıldı. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 23 sayı – 5 ribaunt – 4 asist, Shane Larkin de 20 sayı – 5 asist – 3 top çalmayla en skorer oyuncularımız olurlarken, Bryant Dunston 10 sayı – 9 ribaunt ve Chris Singleton da 10 sayı ile karşılaşmayı tamamladılar. Zenit St.Petersburg’ta ise 7 oyuncu çift haneli sayılara ulaşıp, Will Thomas da 14 sayı ile en skorer oyuncu olurken, Arturas Gudaitis de 11 sayı – 10 ribaunt ile double-double yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here