Turkish Airlines Euroleague’te bu sezonki 30. maçında deplasmanda Bayern Munich ile karşılaşan Anadolu Efes sahadan 79-80 mağlup ayrılarak sezonun 11. yenilgisini aldı.  Karşılaşmanın ilk yarısını 46-37 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda agresifliği artan Bayern Munich savunması karşısında hücumda oldukça zorlanırken, bitime 10 saniye kullandığı hücumda Nick Weiler-Babb’in Shane Larkin’i bloklaması sonrası 8 maçlık galibiyet serisini sonlandırdı. 

Turkish Airlines Euroleague - Bayern Munich - Anadolu Efes - Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague – Bayern Munich – Anadolu Efes – Shane Larkin (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde Shane Larkin ve Vasilije Micic‘ten beklenen katkıyı alamayan Anadolu Efes, alıştığımız akıcı oyununun uzağında olmasına rağmen, Rodrigue Beaubois‘nın üç sayı çizgisi gerisinden üst üste isabetleriyle skor üstünlüğünü eline geçirmeyi başardı. Ritmi yakalayamadığını, tempolu hücum edemediğini düşündüğümüz ve en önemli iki skor opsiyonundan sayı bulamadığı bir maç başlangıcında Anadolu Efes’in ilk çeyreği 23-18 önde tamamlaması lacivert beyazların son haftalarda yükselen formunu ve yükselttiği çıtayı bir kez daha gösterirken, ikinci çeyrekte Shane Larkin‘in hücumda devreye girmesi, Vasilije Micic‘in de alıştığımız deliciliğini sahaya yansıtması Anadolu Efes’in farkı açmasını ve ilk 20 dakika sonunda 46-37 önde olmasını beraberinde getirdi.

Bayern Munich’in ikinci yarıya sertlik çıtasını yükselterek başlaması Anadolu Efes’in hücum ritmini bozup üst üste top kayıplarına neden olurken, oyunun temposunun ev sahibi ekibin kontrolüne geçmesi farkın da hızla kapanmasına ve hatta Bayern Munich’in 56-55 ile öne geçmesine neden oldu. Bu dakikadan sonra Anadolu Efes’in savunmada rakibin sertliğine karşılık vermeye başlaması ve hücumda pota altında Adrien Moerman ve Bryant Dunston‘ın sayılarıyla gelen 8-0’lık seri tekrar üstünlüğü ele geçirmemizi sağlarken, Vladimir Lucic‘in çeyrek sonundaki buzzer-beaterına rağmen son 10 dakikaya önde giren taraf 63-59 ile Anadolu Efes oldu.  

Final periyodu karşılıklı sayılarla başlarken, Bayern Munich’in agresif savunması Anadolu Efes’in rahat hücum etmesini engelledi. Hücumda basit hatalar ve top kayıpları yapan Anadolu Efes son 2 dakikaya 73-77 geride girerken, Larkin ve Micic’in Dunston’ın beşinci faulü sonrasında oyuna giren Sertaç Şanlı‘yı pota altında beslemeleri sonrası gelen boyalı bölge sayıları son dakika içinde skorun dengeye gelmesini sağladı. James Gist‘in 1/2 serbest atışı sonrası bitime 12 saniye kala Vasilije Micic‘in turnikesi Anadolu Efes’i 79-78 öne geçirirken, kalan sürede Micic’in üç sayılık atış halindeyken kendisine faul yapmasından dolayı kullandığı serbest atışları 2/3 ile değerlendiren Vladimir Lucic Bayern Munich’i 80-79 öne geçirdi. 10 saniye kala son hücum şansını elde eden Anadolu Efes Nick Weiler-Babb’in Shane Larkin’i bloklamasıyla sahadan 79-80 mağlup ayrıldı.

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 19 sayı – 4 ribaunt – 3 asistle en skorer oyuncu olurken, Shane Larkin 16 sayı – 4 asist ve Rodrigue Beaubois da 14 sayı – 3 ribauntla çift haneye ulaşan diper oyuncular oldular. Bayern Munich’te ise Vladimir Lucic 18 sayı – 4 ribaunt, Jalen Reynolds 14 sayı – 9 ribaunt, Paul Zipser 12 sayı – 4 ribaunt ve Wade Baldwin IV de 12 sayıyla galibiyette önemli rol oynadılar.  

2 YORUMLAR

  1. Son 10 saniyede hiçbirşey olmasa da birşeyler oldu sanki. Bir hakem faktörü de oldu gibi. Larkin ile Micic arasındaki liderlik rekabeti bence üst seviye maçlarda takıma zarar verebilir.

    • Maç günü tekrarını izlediğim açıdan faul yok gibi gözüküyordu ama Larkin’e Zipser’in net faulü varmış. Ertesi gün ters açıdan izlediğimde farkettim.
      Larkin & Micic rekabeti kısmı bir risk ama sezon başından işler iyi gitmiyorken toparlanmalarını engellemedi; aksine birbirlerine olumlu etkileri oldu. Maç maç ufak tefek durumlar olabilir normaldir. Umarım ileride bu durum kötüye gitmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here