ING Basketbol Süper Ligi’nde 22. haftanın kapanış maçında sahasında Gaziantep Basketbol’u konuk eden Anadolu Efes 103-79’luk galibiyetle maç eksiğiyle Pınar Karşıyaka’nın ardından ikinci sıradaki yerini korudu. İlk çeyreği dışında Anadolu Efes’in kontrolünde geçen maçın ilk devresini de 56-36 önde tamamlayan lacivert beyazlı ekip, 3. çeyreğinde bir ara 27 sayıya kadar açtıkları farkın final periyodunda 12’ye düşmesine engel olamasa da, son dakikalarda az hata yapan taraf olup sahadan galip ayrılmasını bildi.  

ING Basketbol Süper Ligi | Anadolu Efes - Gaziantep Basketbol | Shane Larkin
ING Basketbol Süper Ligi | Anadolu Efes – Gaziantep Basketbol | Shane Larkin

Karşılaşmaya James Anderson’un sayı ve asistleri, Adrien Moerman’ın ribauntları toplaması ve Sertaç Şanlı’nın hücumdaki ekstra katkılarıyla başlayan Anadolu Efes ilk beş dakikayı 14-11 önde geçti. Gaziantep Basketbol Anadolu Efes’e pota altından önce Ivan Buva, ardından da Stevan Jelovac ile karşılık verirken, bu ikilinin kaydettiği sayılarıyla 10-2’lik bir seri yakalayıp skor üstünlüğünü elde etti ve ilk 10 dakika 23-21 Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyreğe Stevan Jelovac ve İsmail Cem Ulusoy’un üçlükleriyle giren Gaziantep Basketbol 29-23’lük üstünlüğü etti. Bu dakikadan itibaren Buğrahan Tuncer ve Rodrigue Beaubois’nın üçlükleriyle başlayan sekansta Buğrahan Tuncer‘in sayı ve asistleri, pota altında Tibor Pleiss’ın sayıları ve Shane Larkin‘in de devreye girmesiyle 4.5 dakikada 21-4’lük bir seri yakalayan Anadolu Efes oyunun kontrolünü eline geçirirken, lacivert beyazlılar rakip potaya tam 35 sayı gönderdiği çeyrek sonunda soyunma odasına 56-36 önde gitti.  

Üçüncü çeyrekte Buğrahan Tuncer’in sayı ve asistlerine Tolga Geçim ve Tibor Pleiss’ın da destek olması farkın giderek açılmasını beraberinde getirdi. Çeyrek ortasında 73-46 ile 27 sayı geriye düşen Gaziantep Basketbol’un direncinin giderek kırıldığını izlediğimiz dakikalarda Can Uğur Öğüt ve Stevan Jelovac‘ın gayretleri konuk ekibi tekrar hayata döndürürken, bu ikilinin gayretleriyle son 10 dakikaya girerken fark tekrar 20 sayı seviyesine geriledi: 82-63.

Final periyodunda Ergin Ataman’ın genç oyuncularına şans tanımasını fırsata çeviren Gaziantep Basketbol yakaladığı 8-0’lık seriyle bitime 6 dakika kala farkı 14 sayıya kadar indirip, Metehan Akyel‘in üst üste sayılarıyla skoru 75-87’ye getirerek ümitlense de, Yiğitcan Saybir‘le gelen savunma kaynaklı sayılar Anadolu Efes’in tekrar kontrolü eline almasını sağladı ve sahadan 103-79 galibiyetle ayrılan lacivert beyazlılar maç eksiğiyle ikinci sıradaki yerini korudu. 

Anadolu Efes’te Buğrahan Tuncer 21 sayı – 5 asistle maçın en etkili oyuncusu olurken, Tibor Pleiss 15 sayı – 9 ribaunt, Sertaç Şanlı 11 sayı – 6 ribaunt, Adrien Moerman 10 sayı – 6 ribaunt ve Shane Larkin de sadece 8 dakika forma giyerek 10 sayı – 3 asistle çift hanelere ulaşan diğer Anadolu Efes’li oyuncular oldular. Gaziantep Basketbol’da ise Ivan Buva 18 sayı – 5 ribaunt, Stevan Jelovac 16 sayı – 4 ribaunt ve Metehan Akyel de 14 sayı – 3 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here