Turkish Airlines Euroleague Final-Four ilk maçında son şampiyon CSKA Moskova’yı xx-xx mağlup eden Anadolu Efes, son Euroleague finalinin rövanşını alarak finale yükseldi. 2019 finalinde rakibine yenilerek sezonu ikinci tamamlayan Anadolu Efes, bu kez yarı finalde karşılaştığı Rus ekibini ilk yarısını 49-37 önde tamamladığı maçı Vasilije Micic‘in 25 sayı – 6 asistlik performansıyla mağlup etti. Üçüncü çeyreğinde farkı 20 sayı üzerine çıkaran Anadolu Efes, final periyodunda farkın 1 sayıya kadar inmesine engel olamasa da, son dakika içindeki iyi savunmayla sahadan galip ayrılmasını bildi ve final biletini elde etti. 

Turkish Airlines Euroleague Final Four - Anadolu Efes - CSKA Moskova - Rodrigue Beaubois
Turkish Airlines Euroleague Final Four – Anadolu Efes – CSKA Moskova – Rodrigue Beaubois (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk çeyreğine damgasını Vasilije Micic‘in Anadolu Efes’in direksiyonundaki başarılı oyunu (7 sayı – 4 asist) ve Rodrigue Beaubois‘nın 3/3 üç sayı isabeti ile vuran lacivert beyazlı temsilcimiz, Krunoslav Simon‘un hem ribauntlarda hem de gerektiğinde skordaki etkinliği ve Sertaç Şanlı‘nın yaptığı bloklarla pota altını karartması sonrası ilk 10 dakikayı 25-15 önde tamamladı.

İkinci çeyrekle birlikte Shane Larkin‘in de skorda devreye girmesiyle farkı açmaya başlayan Anadolu Efes 4.5 dakika sonunda farkı 15 sayıya çıkardı:39-24. Vasilije Micic‘in neredeyse tamamında parkede olduğu ilk yarıda Anadolu Efes hücumlarını iyi yönlendirmesi farkı çift hanelerde tutarken, Chris Singleton‘ın da pota altında Sertaç Şanlı’yla birlikte boyalı bölge savunmasına destek vermesi sonrası devre 49-37 Anadolu Efes lehine sonuçlandı. 

Üçüncü çeyreğe Vasilije Micic‘in üç sayılık basket faulüyle başlayan Anadolu Efes, savunmada yüksek konsantrasyon ve etkili boyalı alan savunmasıyla CSKA Moskova’nın hücumlarını düzenden çıkarırken, 11-2’lik seriyle farkı 20 sayı üzerine çıkardı. Pota alında Sertaç Şanlı‘nın hücum ribauntları ve skora katkısı lacivert beyazlılar için oldukça değerli katkılar olurken, Iffe Lundberg‘in kişisel gayretiyle skor üretmeye çalışan CSKA Moskova’nın çeyrek sonundaki sayılarına rağmen, son 10 dakikaya 71-55 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi.  

Final çeyreğine Ivan Ukhov ve Iffe Lundberg‘in üçlükleriyle giren CSKA Moskova 1 dakika içinde farkı 10 sayıya düşürdü. Agresifleşen CSKA savunması karşısında çeyreğin ilk dakikalarında hücum kurmakta zorlanan Anadolu Efes, rakibin bu sertlik sonrasında faul hakkını çabuk doldurmasını iyi değerlendirip ilerleyen dakikalarda sık sık faul çizgisine giderek hücumdaki durgunluğunu aşmaya çalışırken, Daniel Hackett & Will Clyburn ikilisinin sayıları CSKA Moskova’nın farkı tek hanelere indirmesine neden oldu. Shane Larkin ve Vasilije Micic’in de üst üste yaptığı hataları hızlı hücumlar ve sayılarla cezalandıran CSKA Moskova bitime üç dakika kala farkı 3 sayıya kadar düşürürken, Vasilije Micic de yaptığı hücum faul sonrası beş faulle kenara geldi. Son dakikalarda Shane Larkin’in de formsuzluğu sonrası skor üretmekte zorlanan ve maçın son dakikasına sadece 1 sayı farkla önde giren Anadolu Efes, karşılıklı boş hücumlar ve Larkin’in bitime 7 saniye 1/2 serbest atışı sonrası son savunmaya 88-86 önde girerken, CSKA Moskova’nın son hücumu Clyburn’ün başarısız üçlüğüyle kaçırması ve seken ribaundu alan Larkin’in 1/2 serbest atışı sonrası sahadan 89-86 galip ayrılarak Turkish Airlines Euroleague finaline yükseldi. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 25 sayı – 6 asistle en skorer oyuncu olurken, Sertaç Şanlı 19 sayı – 8 ribaunt – 3 blok, Rodrigue Beaubois 3/4 üç sayı isabetiyle 15 sayı, Shane Larkin 11 sayı ve Krunoslav Simon da 10 sayı – 6 ribaunt – 3 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. CSKA Moskova’da ise Will Clyburn 26 sayı – 7 ribaunt, Daniel Hackett 17 sayı ve Iffe Lundberg de 15 sayıyla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here