1990’larda Rus basketbolunun en önemli, Avrupa basketbolunun da önde gelen oyun kurucularından biri Vasily Karasev ve Rus Milli Takımı’nın bir parçası olan ve NBA tecrübesi yaşayan oğlu Sergey Karasev de onun izinden gittiğini gösterdi. 2 Dünya, 1 Avrupa ikinciliği olan bir baba ve 1 olimpiyat bronzuna sahip oğlu. Vasily Karasev aynı zamanda 1996-1997 sezonunda Efes Pilsen forması da giymiş ve ne yazık ki basketbol tarihimizin kötü anılarından biri olan Kara Perşembe‘nin aktörlerinden biri olmuştu.

Vasily Karasev - CSKA Moskova
Vasily Karasev – CSKA Moskova

1971 doğumlu Vasily Karasev 1993 – 2003 yılları arasında Rusya Milli Takımı’nın oyun kuruculuğunu yapmış, bu süre içinde CSKA Moskova, Efes Pilsen, ALBA Berlin, Iraklis gibi takımların formalarını terletmiştir. Eurobasket 1993’te gümüş, 1997’de de bronz madalya kazanan takımın oyun kurucusu olan Karasev, 1994 ve 1998 Dünya şampiyonalarında da Rusya’nın gümüş madalya kazanmasında önemli rol oynamıştır. Efes Pilsen’de forma giydiği dönemde Naumoski’yle beraber oynamış, biraz Naumoski’nin takım lideri olması ve oyun tarzı, biraz da Rusça dışında dil bilmemesi nedeniyle beklenen performansın gerisinde kalmıştı.

Sergey Karasev - Cleveland Cavaliers
Sergey Karasev – Cleveland Cavaliers (Fotoğraf Cavaliers resmi sitesinden alınmıştır)

1993 doğumlu forvet Sergey Karasev ise Triumph Lyubertsy forması ve Rus Altyapı Milli Takımlarındaki performansıyla dikkat çekmiş ve 2013 NBA Draftı’nda Cleveland Cavaliers tarafından 1.tur 19. sıradan seçilmişti. NBA kariyeri çok da istediği hızda ilerlemeyince tekrar Avrupa’ya dönen, Zenit St.Petersburg ve Khimki Moskova formaları giyen Karasev hala Khimki için mücadele etmektedir. Khimki Moscow öncesi performansı oldukça başarılı olan Karasev’in yeni takımında yeteri kadar ön plana çıkamaması babasının kariyerine ulaşma konusunda soru işaretlerin oluşmasına da neden olmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here