Bill Walton & Luke Walton ikilisi, NBA’in ender baba & oğul şampiyonlarındandır. 1974 NBA Draftı’nda 1.tur 1. sıradan Portland Trail Blazers tarafından seçilen Bill Walton, Trail Blazers formasıyla geçen ilk dört sezonunu double-double istatistikleri ve 1 NBA şampiyonluğuyla tamamladı. Trail Blazers’ın şampiyon olduğu sezon Play-Off’lardaki 18.2 sayı – 15.2 ribaunt – 5.5 asist – 3.4 blokluk performansıyla NBA Finaller MVP’si ödülü de kazanırken, bir sonraki sezon yaşadığı sakatlık, sakatlık süresince takımın sağlık politikasını eleştirerek takas istemesi ve San Diego Clippers’a gitmesi Walton’un kariyerinin duraklamasına neden oldu. 1985-1986 sezonunda takaslandığı Boston Celtics’te ise Robert Parish & Kevin McHale ikilisinin arkasında güvenilir bir yedek uzun görevi alan Bill Walton, şampiyonlukla biten sezon sonunda NBA En İyi Altıncı Adam Ödülü‘nü elde etti.

Bill Walton - Luke Walton
Bill Walton – Luke Walton (fotoğraf referans: Fox Sports)

NBA’de 468 normal sezon maçında oynayıp sadece 117’sinde ilk beşte çıkmasına rağmen 13.3 sayı – 10.5 ribaunt – 3.4 asist – 2.2 blok istatistikleri elde eden 2.11’lik Bill Walton kariyerinde 2 NBA şampiyonluğu, 1 NBA Finaller MVP’si, 1 NBA Normal sezon MVP’si, 1 NBA En İyi Altıncı Adam Ödülü, 1’er kez de Ribaunt ve Blok Krallığı’nı kazanırken, 2 kez NBA All-Star, 1 kez de NBA Yılın En İyi Beşi’ne seçildi. Walton’un 32 numaralı Portland Trail Blazers forması takım tarafından emekliye ayrılırken, kendisi de 1993 yılında Naismith Memorial Basketball Hall of Fame’e dahil edildi. Aynı zamanda tarzı, saçları ve kişiliği ile o zamanlar hippilerin de bir simgesi olan Bill Walton’un yaşadığı ciddi sakatlıklar olmasa, NBA’e damgasını çok daha belirgin bir şekilde vurabilecek bir basketbolcu olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Bill Walton - Portland Trail Blazers
Bill Walton – Portland Trail Blazers

Bill Walton’un 1980 doğumlu oğlu Luke Walton ise 2003 NBA Draftı’nda 2.tur 32. sıradan Los Angeles Lakers tarafından seçilirken, kariyerinin ilk 9 senesini Lakers formasıyla geçirdi. İlk yıllarında babasının muhalif kişiliği nedeniyle taraftarla arası çok iyi olmasa da, ilerleyen yıllarla birlikte iyi bir takım oyuncusu ve savaşçı olarak Lakers taraftarlarının da çok sevdiği bir isim olan Walton, Lakers kariyeri boyunca güvenilir bir bench oyuncusu kimliği elde ederken, ilk beş başladığı 2006-2007 sezonundaki 11.4 sayı – 5 ribaunt – 4.3 asistlik performansıyla kariyerinin en başarılı sezonunu geçirdi. Kariyerinin son iki sezonunu Cleveland Cavaliers formasıyla geçiren Luke Walton, 10 sezonda toplam 564 NBA maçında forma giyerken, 4.7 sayı – 2.8 ribaunt – 2.3 asistlik bir istatistik elde etti. Lakers formasıyla iki şampiyonluk yaşayan Walton, basketbolu bıraktıkan sonra önce asistan coach olarak Memphis Grizzlies ve Golden State Warriors’ta görev alırken, 2016-2019 arasında Los Angeles Lakers, sonrasında da Sacramento Kings’te head-coachluk yaptı.

3 YORUMLAR

  1. Bill Walton’un zamanına yetişemeyip Luke Walton ile yetinmiş olmak üzücü tabi. Luke adeta NBA’in Barış Hersek’i. Mücadele edip yıldızların arkasındaki pis işleri yapan, bu vesileyle kupa kazanan bir oyuncu. Fakat babası tam bir winnermış zamanında.

  2. Bill Walton’un ayağı kırılması kariyerindeki en büyük şanssızlık oldu. Zira o yıllarda belki de dünyanın en iyi basketbolcusu olabilecek düzeydeydi. NCAA’de inanılmaz bir yenilgisizlik serisi (sanırım 88 maç), NBA’de de ilk 4 sezonunda double-double performansı sonrası böyle bir sakatlık büyük şanssızlık olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here