Baba & oğlu basketbolcular serimizin 4. yazısını ilginç bir baba-oğula ayırıyoruz. İkisi de başarılı basketbol kariyerlerine sahip bu baba-oğulun sıra dışı yanları ise Dünya şampiyonalarında ikisinin de madalyası olmasına rağmen, bu madalyaların farklı ülkeler adına alınmış olmaları ve Svetislav Pesic‘in Bayern Munich’in coachluğunu yaptığı dönemde, oğlu Marko’nun da kulübün CEO’luğunu yapmakta olmasıdır.

Marko Pesic - Svetislav Pesic
Marko Pesic – Svetislav Pesic

Genç basketbolsevelerin coach’luk kariyerini yakından bildiği 1949 doğumlu Svetislav Pesic basketbol kariyerinde Yugoslavya’nın Partizan ve KK Bosna takımlarında oynarken, Bogdan Tanjevic’in coachluğunu yaptığı KK Bosna’nın 1978’te Yugoslavya şampiyonu, 1979’da ise Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu olan kadrosunda bulunuyordu.

Coachluk kariyeri çok daha başarılı geçen Svetislav Pesic, 1983’te KK Bosna ile Yugoslavya şampiyonu olduktan sonra, asıl çıkışını 1987 – 2000 yılları arasında yaşadığı Almanya’da yaptı. 1993 Eurobasket şampiyonu olan Almanya’nın coachluğunu yapan Pesic, sonrasındaki 7 sezon başında bulunduğu ALBA Berlin ile 4 Bundesliga, 1 de Korac Kupası şampiyonluğu kazandı. Yugoslavya Milli Takımı ile 2001’de Avrupa şampiyonu, 2002’de ise Dünya şampiyonu olduktan sonra soluğu Liga Endesa’da alan Pesic, Barcelona’nın coachluğunda 2 Liga Endesa, 1 de Euroleague şampiyonluğu kazanırken, 2007’de Akasvayu Girona ile FIBA EuroCup ve 2014’te de Bayern Munich ile Bundesliga şampiyonlukları yaşadı.

Svetislav Pesic’in oğlu Marko Pesic ise 1976’da Sarajevo’da doğmuş olsa da, babasının Almanya Milli Takımı başına geçmesiyle beraber Almanya’ya taşınıp, basketbol kariyerinin büyük kısmını bu ülkede ve Alman Milli Takımı formasıyla geçirdi. ALBA Berlin formasıyla 6 Bundesliga şampiyonluğu yaşayan Marko Pesic, uzun yıllar babası Svetislav Pesic’in coachluğunda mücadele etti. Alman Milli Takımı’nın da uzun yıllar önemli bir parçası olan Pesic 2002 Dünya Şampiyonası’nda bronz, Eurobasket 2005’te ise gümüş madalya kazanan Almanya Milli Takımı’nda yer aldı. Pesic’in 2002’de bronz aldığı Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olan Yugoslavya Milli Takımı coachluğunu ise babası Svetislav Pesic yapıyordu. Marko Pesic halen Bayern Munich basketbol takımının CEO’su olarak görevine devam etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Marko Pesic’in milli takımımıza karşı maçlarından ne kadar hırslı bir oyuncu olduğunu biliyorum ama hep üstün gelen taraf biz olurduk. Babası da malesef Eurobasket 2001 finalinde İstanbulda bizi yenen Yugoslavya takımının başındaydı. Tam bir basketbol ailesi. Halen de devam ediyorlar

    • Eurobasket 2001’de Almanya ve Yugoslavya maçlarında tribündeydim. Unutulmaz maçlardı. Harun Erdenay – Hidayet TÜrkoğlu – İbrahim Kutluay – Hüseyin Beşok – Mehmet Okur – Mirsad Türkcan… Ne kadroydu be!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here