Avrupa basketbolunun en dikkat çekici baba-oğul basketbolcularından ikisi Dino Meneghin & Andrea Meneghin ikilisidir. 1950 doğumlu Dino Meneghin hem İtalya hem de Avrupa basketbolunun gelmiş geçmiş en önemli basketbolcularından biriydi. 1970’te Ignis Varese formasıyla kazandığı ilk Euroleague (Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası) şampiyonluğu sonrası 1970 NBA Draftı’nda Atlanta Hawks tarafından seçilen (NBA’e seçilen ikinci Avrupalı oyuncu); fakat kariyerini Avrupa’da sürdüren Meneghin, Varese formasıyla 10 sezon üst üste Euroleague finali oynayıp bunlardan beşini kazanan kadroda yer aldı.

14 senelik Varese kariyeri sonrası 10 sezon da Olimpia Milano’da oynayan 2.06’lık pivot bu formayla da 2 kez Euroleague finali kazanırken, 44 yaşında bıraktığı basketbol kariyeri boyunca 7 Euroleague, 4 FIBA Kıtalararası Kupa, 2 Saporta Kupası, 12 İtalya Serie A, 6 İtalya Kupası, 1 kez de Korac Kupası şampiyonluğu kazandı. İtalya Milli Takımı ile de 271 maça çıkıp birçok başarı elde eden Dino Meneghin Avrupa Şampiyonaları’nda 1 altın (Eurobasket 1983), 2 bronz madalya kazanırken, 1980 Moskova Olimpiyatları‘nda da gümüş madalya kazanan kadronun önemli oyuncularından biriydi.

Dino Meneghin’in 1974 doğumlu oğlu Andrea Meneghin ise 2.00 boyunda ve 2-3 numara oynayan bir basketbolcuydu. Babası gibi kariyerine Varese’de başlayan ve kariyerinin büyük bölümünde aynı takımda devam eden Andrea Meneghin (2 sezonluk Bologna kariyeri dışında), Varese’ye babası döneminden sonra yaşayamadığı şampiyonluğu getiren isimlerin başında yer aldı. İtalya Milli Takımı’nın da önemli isimleri arasında yer alan Meneghin Eurobasket 1999’da kazanılan Avrupa Şampiyonluğu‘nun da başrol oyuncularından biri olup En İyi Beş’e seçilmişti. Böylece baba-oğul İtalya’nın kazandığı iki Avrupa Şampiyonluğu’nda da önemli roller oynadılar. İkili 1990’da Serie A’da farklı takımlarda karşı karşıya da sahada yer alarak ilginç bir tarihin de aktörleri oldular (yazının ana resmi). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here