Eurobasket 2021 Elemeleri D Grubu’ndaki ikinci maçında deplasmanda İsveç ile karşılaşan Basketbol Milli Takımımız, Ankara’daki Hollanda mağlubiyeti sonrası, İsveç’e de rakip sahada 80-87 mağlup olarak iki maç sonunda galibiyetle tanışamadı ve son sıraya yerleşti (Eurobasket 2021 Elemeleri Puan Durumu). Avrupa basketbolunda yeri olmayan iki zayıf ekip karşısında alınan iki mağlubiyet basketbolumuz için tehlike çanlarının çaldığının bir göstergesi olurken, problemin Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova’nın eksikleriyle açıklanmanın ötesinde bir noktada olduğu gözüktü. 

Eurobasket 2021 Elemeleri İsveç - Türkiye
Eurobasket 2021 Elemeleri İsveç – Türkiye

Karşılaşmaya aynı Hollanda maçında olduğu gibi hücumda tutuk başlayan ve hücum süresi sonlarına sıkışmış zorlama şutlarla sayı kovalayan Milli Takımımız skor bulmakta zorlanırken, Melih Mahmutoğlu’nun dış şutları, maça 6/6 üçlük atarak başlayan İsveç’e karşı skoru dengede tutmamızı sağladı. İsveç tamamı üç sayılık atışlardan bulduğu sayılarla ilk 8 dakikayı 18-16 önde geçerken, çeyrek sonunda Sertaç Şanlı ve Buğrahan Tuncer’in orta mesafeli şutları ilk 10 dakikayı 20-18 önde tamamlamamızı sağladı.

İkinci çeyreğe hücumdaki top kayıplarımız sonrasında 6-0’lık bir seriyle başlayan İsveç skor üstünlüğünü tekrar eline geçirdi. İsveç’te Alexander Lindqvist, Milli Takımımızda ise Sertaç Şanlı iki pota altından karşılıklı sayılar kaydederlerken, 5 dakika içinde 13-4’lük bir seri yakalayan İsveç farkı 7 sayıya kadar çıkardı:31-24. Çeyreğin sonlarında kısa savunmasında art arda hatalar yapan millilerimiz Ludvig Hakanson ve Tobias Borg’un üçlüklerine engel olamazken, potamızda 9/14 üç sayı gördüğümüz devreyi 38-47 geri tamamladık.   

İkinci yarıya da Ludvig Hakanson‘un art arda üçlükleriyle başlayan İsveç, William Magarity‘nin de dış şut isabeti sonrası ilk beş dakika sonunda farkı 13 sayıya kadar çıkardı: 58-45. Sertaç Şanlı‘nın gayretleri ve Melih Mahmutoğlu‘nun düşük yüzdeyle de olsa kaydettiği şutlar dışında hücumda çeşitlilik yaratamayan ve farkı kapatma şanslarını basit hatalar ve yüzdesiz hücumlarla geri çeviren milliler savunmada da İsveç’e kolay sayı şansı verirken, son 10 dakikaya 67-55 İsveç üstünlüğüyle girildi. 

Final periyoduna savunmada daha gayretli giren Milli Takım, hücumda da Buğrahan Tuncer ve Berkan Durmaz‘ın sayılarıyla farkı tek hanelere indirdi. Savunmadaki çabamıza rağmen, hücumda yapılan acemice hatalar, düşük yüzdeli şutlar ve kaçan serbest atışlar farkı kapatmamıza engel olurken, son iki dakikaya 72-76 geride girdik. Bu çeyreğin etkili ismi Berkan’ın en kritik anda yaptığı bir top kaybı ve sonrasındaki savunmadaki sportmenlik dışı faulü direncimizi kırarken, son dakika içinde üst üste çaldığımız toplar sonrası hücumlarda yüzdesiz bir şekilde boş dönmemiz maç sonunda 80-87’lik mağlubiyeti beraberinde getirdi. 

Milli Takımımız ayakta kalan ender isimlerden Sertaç Şanlı 23 sayı – 3 top çalma – 2 blokla oynarken, Melih Mahmutoğlu 17 sayı – 3 asist, Berkan Durmaz 11 sayı – 3 ribaunt – 2 top çalma – 3 blok, Buğrahan Tuncer 10 sayı – 8 asist ve Metecan Birsen de 10 sayı – 8 ribaunt ile mücadele ettiler. İsveç’te ise Ludvig Hakanson 7/12 üç sayı isabetiyle 23 sayı – 8 asistle maçın yıldızı olurken, Johan Lofberg 14, William Magarity 13 ve Daniel Czerapowicz 12 sayıyla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here