Solgar Vitamin Türkiye Kupası finalinde Ankara’da Darüşşafaka Tekfen ile Fenerbahçe Beko’yu karşı karşıya getiren maçta, rakibine 74-71 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Beko Türkiye Kupası’nın sahibi oldu. İlk yarısı 30-30 eşitlikle tamamlanan maçın ikinci yarısında da büyük bir çekişme yaşanırken, son dakika içinde çalınan kritik sportmenlik dışı faul düdüklerinin kaderini belirlediği maçı Kostas Sloukas’ın serbest atış çizgisinden hatasız performansıyla kazanan Fenerbahçe Beko Türkiye Kupasını 7.kez kaldırmış oldu.

Solgar Vitamin Türkiye Kupası | Darüşşafaka Tekfen - Fenerbahçe Beko
Solgar Vitamin Türkiye Kupası | Darüşşafaka Tekfen – Fenerbahçe Beko
(Fotoğraf Fenerbahçe Beko resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Karşılaşmaya iki takım da yüksek savunma konsantrasyonu ile başlarken, sahadaki sert mücadele skor üretiminin kısıtlı kalmasına neden oldu. Fenerbahçe Beko’nun iki oyun kurucu Kostas Sloukas ve Nando De Colo ile 6-7 dakika içinde yaptığı 5 top kaybı ve üç sayı çizgisi dışından düşük şut yüzdesi dikkat çekerken, Darüşşafaka Tekfen’de ise hücumun çok fazla Johnathan Hamilton‘a bağımlı kalması iki takımın da hücumlarda etkisiz kalmasına neden oldu ve ilk çeyrek 13-11 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyrekle birlikte Fenerbahçe’de Nikola Kalinic ve Kostas Sloukas, Darüşşafaka Tekfen’de ise Kartal Özmızrak ve Doğuş Özdemiroğlu’nun üçlükleri maçta hücum anlamında da göze hoş gelen anlar seyretmeye başlamamızı sağlarken, bu çeyrekte temponun arttığını izledik. Artan tempo, Darüşşafaka’da top kayıplarının artması ve hızlı hücumların da etkisiyle daha kolay skor üretmeye başlayan Fenerbahçe Beko’nun işine gelirken, bu dönemde Nando De Colo‘dan gelen üst üste sayılar sarı lacivertlilerin devrenin son 2.5 dakikasına 27-22 önde girmesini sağladı. Darüşşafaka’nın sert savunma karşısında hücumda zorlandığı dakikalarda yardımına önce serbest atışlar yetişirken, ardından da Kartal’ın pasında Erkan’ın üçlüğü ve Doğuş’un kaptığı top sonrası Colson’un smacı maçı tekrar dengeye getirdi ve ilk yarı 30-30 eşitlikle sonuçlandı. İlk yarının kritik istatistikleri ise Darüşşafaka Tekfen’de Gary Browne ve Kartal Özmızrak, Fenerbahçe Beko’da ise Jan Vesely’nin üçüncü faullerine ulaşmaları oldu.

Soyunma odası dönüşü Darüşşafaka Tekfen’in hücumda ritm bulamaması, Fenerbahçe Beko’nun ise Kalinic, Datome ve De Colo ile bulduğu sayılar ilk 4 dakika sonunda Fenerbahçe’ye 9-2’lik bir seri getirdi. Jarrod Jones ve Doğuş Özdemiroğlu’nun sayılarıyla rahat bir nefes alan Darüşşafaka Tekfen tekrar savunması sertliğini artırırken, çeyreğin bitimine 2:45 kala Jarrod Jones’un üçlüğüyle serisini 9-0’a yükseltip tekrar skorda üstünlüğü elde etti: 43-42. Kalan sürede iki takım da karşılıklı basketler kaydederken son 10 dakikaya 48-47 önde giren taraf Darüşşafaka Tekfen oldu. 

Final periyoduna karşılıklı sayılarla girilirken, Doğuş Özdemiroğlu’nun kritik sayılarıyla skorda üstünlüğünü koruyan Darüşşafaka Tekfen ilk 5 dakikayı 61-57 önde geçti. Gigi Datome ve Bobby Dixon‘ın üçlükleri Fenerbahçe Beko’yu bir dakika içinde 7-0’lık bir seriyle skorda öne taşırken, önce Browne ardından da Hamilton’un sayılarına pota altında Jan Vesely ile karşılık veren Fenerbahçe Beko son dakikaya 68-66 üstünlükle girdi. Son dakika içinde Jan Vesely ve Johnathan Hamilton‘a verilen karşılıklı sportmenlik dışı faul maçın gidişatını önemli bir biçimde değiştirirken Kostas Sloukas‘ın çizgiden hata yapmaması ve Kartal Özmızrak’ın son hücumu üçlük yerine turnike ile değerlendirmesi sonrası sahadan 74-71 galip ayrılan Fenerabahçe Beko Solgar Vitamin Türkiye Kupası’nı kazanan takım oldu.

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 15 sayı – 3 ribaunt – 2 asist ve Luigi Datome 5/7 üç sayı isabeti, 15 sayı – 5 ribaunt ile galibiyetin mimarları olurlarken, Kostas Sloukas 15 sayı – 5 ribaunt – 4 asist, Nikola Kalinic 12 sayı – 4 ribaunt – 3 asist ve Jan Vesely de 10 sayı – 5 ribaunt ile çift hanelere ulaşan oyuncular oldular. Darüşşafaka Tekfen’de ise Johnathan Hamilton maç sonunda yaptığı büyük acemiliğe rağmen 20 sayı – 10 ribaunt – 3 blokla double-double yaparken, Bonzie Colson 13 sayı – 9 ribaunt – 5 asist ve Doğuş Özdemiroğlu da 13 sayı – 3 ribaunt – 4 top çalmayla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here