Tracy McGrady nam-ı değer T-Mac, benim gözümde NBA tarihinin en bahtsız oyuncularından biridir. Liseden sonra 18 yaşında NBA draftinde Toronto Raptors tarafından 9. sıradan seçilen oyuncunun kariyerinde şansızlıklar silsilesi, profesyonel kariyerine kuzeni Vince Carter’ın takımı Toronto Raptors’da adım atmasıyla başladı desek yeridir.

Tracy McGrady
Tracy McGrady

Toronto’da geçirdiği üç sene boyunca kuzeni Vince Carter’ın gölgesinde kalan T-Mac, Raptors’da geçirdiği son senede ortaya koyduğu performans sayesinde -biraz da Carter’ın gölgesinde kalmaktan sıkıldığı için- sezon sonunda Orlando Magic’in yolunu tutar. Lakin şansızlıklar burada da peşini bırakmayacaktır. Magic o yıl McGrady dışında ligin en elit üç numaralarından Grant Hill ile de anlaşarak öldürücü bir arka alan yaratmıştır. Fakat Detroit Pistons kariyerine biraz da sakatlıklarının sekte vurması sonrası, Magic’e gelen Hill kronik hale gelen diz sakatlıklarından bir türlü kurtulamaz ve Orlando Magic kariyeri boyunca ancak sayılı maçta süre alabilir. T-Mac yine de Magic’deki ilk yılında sergilediği performansla takımın playoff yapmasını sağlar. 2000-2001 sezonu playofflarında 33,8 sayı, 6,5 ribaunt ve 8,5 asistlik performansıyla müthiş istatistiklere imza atar. Ama bu sefer de ilk turda rakipleri Bucks’a 3-1 ile boyun eğmekten kurtulamazlar.

Orlando Magic kariyerinde geçirdiği 3 yıl boyunca all-star seçilme onuru yaşayan, aynı zamanda ligin sayı kralı olan McGrady yine de takımını Play-off’larda bir üst tura çıkaramaz. Bu lanet maalesef Houston yıllarında da peşini bırakmayacaktır. Aynı zamanda omuzundan ve dizlerinden geçirdiği sayısız sakatlık yüzünden Rockets döneminde arzulanan performansı bir türlü ortaya koyamayan McGrady maalesef kronik hale gelen sakatlıklar sonucunda zamanla yıldız statüsündeki rolünü kaybetmiş hem de basketbol kariyerini erken noktalamak zorunda kalmıştır.

Oyun stili olarak saf skorer kimliğinin yanında, sakatlık belasına bulaşmadan önce son derece iyi fiziği, patlayıcılığı ve atletik özellikleriyle NBA genelinde Kobe Bryant’la beraber pozisyonunun en iyi 2-3 oyuncusundan bir olan T-Mac oyunun her yönünde takımına sağladığı katkıyla uzun yıllar en üst seviyede mücadele etmiştir. Kariyerinde maalesef herhangi bir Play-off turunda takımını bir üst tura taşıyamamasında en önemli faktör bence biraz gamsız bir oyuncu oluşu yanı sıra özellikle formasını terlettiği ekiplerin yetersiz kadrosudur.

Son olarak Tracy McGardy’nin San Antonio Spurs potasına 35 saniyede 13 sayı yollayıp maç kazandıran unutulmaz performansını bir hatırlayalım derim. Her ne kadar bu video T-Mac’in oyun stilini gerektiği gibi açıklamasa da yine de onun nasıl bir skorer olduğu hakkında fikir verecektir.

Yazan: Dağhan Duru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here