Birkaç hafta önce yaptığımız Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ndeki genç oyuncular değerlendirmesi ardından sıra geldi Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’ne… TKBL’de forma giyen oyuncular arasında çok sayıda 2001 ve 2002 doğumlu oyuncu bulunurken, bunlar içinden bazılarının performansları diğerlerine oranla daha fazla göze çarpmakta. Özellikle 1881 Düzce Belediye, İstanbul Üniversitesi, Botaş Gelişim ve Fenerbahçe Gelişim forması giyen gençler bu anlamda ön plana çıkarlarken, biz de en az 10 maçta forma giymiş 2001-2002 doğumlu gençlerin performanslarını mercek altına yatırdık:

Derin Erdoğan - İstanbul Üniversitesi
Derin Erdoğan – İstanbul Üniversitesi (Fotoğraf İstanbul Üniv. Instagram hesabından alınmıştır)

Derin Erdoğan (İstanbul Üniversitesi): Özellikle geçtiğimiz birkaç yaz altyapı milli takımlarındaki performansıyla dikkat çeken, yine altyapı Türkiye şampiyonalarında ön plana çıkan isimlerin başında gelen Derin Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nin TKBL’deki zirve mücadelesinde oyun kurucu pozisyonunda 25 maçta 32 dakika ortalamayla, takıma yön veren isimlerden biri olarak oynuyor. 12.8 sayı – 5.1 ribaunt – 5.2 asist ortalamaları elde eden Derin, top hakimiyeti ve fundamental’ıyla kadın basketbolumuzun geleceğine yön verecek isimlerden biri olacağını gösteriyor. Fiziksel dezavantajını yeteneğiyle kapatmayı başaran Derin’in %31’lik şut yüzdesini de yukarı çektiği takdirde Milli Takımımız için de önemli bir isim olacağını düşünüyorum.

Şuğranur Hatice Sönmez - İstanbul Üniversitesi
Şuğranur Hatice Sönmez – İstanbul Üniversitesi (Fotoğraf İstanbul Üniv. Instagram hesabından alınmıştır)

Şuğranur Hatice Sönmez (İstanbul Üniversitesi): İstanbul Üniversitesi’nin TKBL’deki başarılı performansında Derin Erdoğan ile birlikte baş mimarlarından olan Şuğranur Hatice Sönmez, forma giydiği 26 lig maçında maç başına 28.5 dakika ortalamayla süre alırken, 12 sayı – 4.5 ribaunt – 2.5 asist ortalamaları yakaladı. 1.9 top çalma ortalamasıyla savunmadaki yeteneğini istatistiklere de yansıtmayı başaran genç forvetin İstanbul Üniversitesi’nin Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükselmesi durumunda bir üst ligde sergileyeceği performansı izlemek için sabırsızlanıyorum.

Hatice Pelin Gülçelik (Botaş Gelişim): Botaş’ın A Takımı’nda da forma giyen ve 2002 doğumlu oyuncular arasında Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde takımı adına en fazla katkı veren oyuncu olan Hatice Pelin Gülçelik, her ne kadar A Takım maçları nedeniyle TKBL’de sezonun neredeyse yarısında forma giyebilse de, Botaş Gelişim’in öne çıkan isimleri arasında yer aldı. Genç forvet 12 maçta maç başına 30 dakika forma giyip 13.2 sayı – 3.1 ribaunt – 2 asist ortalamaları elde ederken, %35’lik bir üç sayı yüzdesi de yakalayarak geleceğe umutla bakmamızı sağlayan isimlerin başında yer aldı.

Hatice Pelin Gülçelik - Botaş
Hatice Pelin Gülçelik – Botaş

Buket Ünal (1881 Düzce Belediye): Bu sezon oldukça genç bir kadroyla mücadele eden ve geleceğin potansiyel milli takım oyuncularından bir kısmını zevkle izlediğimiz 1881 Düzce Belediye’de, dikkat çeken gençlerden biri de Buket Ünal. 2001 doğumlu Buket bu sezon ligde 26 kez forma giyerken 8.7 sayı – 5.9 ribaunt – 2.7 asist ortalamaları elde ederek takımın kilit isimlerinden biri haline geldi. Maç başına aldığı 27 dakikalık süre ise onun tecrübesi ve rekabetçi lig sertliğine alışması için oldukça önemli oldu.

Saliha Mandıracı (1881 Düzce Belediye): 1881 Düzce Belediye’nin bir diğer genç yıldızı Saliha Mandıracı geçtiğimiz yıllarda altyapı milli takımlarındaki skorer performansı ve yüksek dış şut isabetiyle dikkat çekmişti. Oldukça iyi bir fundamentala sahip olan 2002 doğumlu Saliha, yüzdeli dış şutlarını bu sezon tam anlamıyla sahaya yansıtamasa da 26 maçta 7.9 sayı – 3.3 ribaunt – 2.4 asist ortalamalarıyla Düzce ekibinin kısa rotasyonuna önemli katkılarda bulundu.

Saliha Mandıracı - 1881 Düzce Belediye
Saliha Mandıracı – 1881 Düzce Belediye

Doğa Adıcan (Fenerbahçe Gelişim): Fenerbahçe’nin bu sezon zaman zaman A Takımda da forma giyip kısa süreler alma şansı bulan 2001 doğumlu forveti, Fenerbahçe Gelişim takımının öne çıkan isimleri arasında yer alıyor. Bu sezon 23 maçta 24.5 dakika ortalama süre alan Doğa 8.1 sayı – 3.4 ribaunt – 2.1 asist ortalamaları elde ederek ligin önde gelen genç oyuncuları arasına adını yazdırmış durumda.

Duygu Özen (Fenerbahçe Gelişim): Sarı lacivertlilerin 2001 doğumlu guardı Duygu Özen bu sezon 23 maçta maç başına ortalama 30 dakika forma giyme şansı buldu. Fenerbahçe Gelişim’in oyun kurucu pozisyonunda TKBL’de önemli bir tecrübe de elde eden Duygu, 7.3 sayı – 2.4 ribaunt – 3.7 asist ortalamaları elde etti. Hızı ve dripling yeteneğine rağmen, bir oyun kurucu için henüz şut yüzdesini geliştirmesi gerektiği gözüken genç yıldız adayının bu sezonki %24’lük üç sayı yüzdesi de bu durumun istatistiğe yansımış hali olarak göze çarpıyor.

Duygu Özen - Fenerbahçe Gelişim
Duygu Özen – Fenerbahçe Gelişim

Işılay Eğin (Botaş Gelişim): Botaş Gelişim’in 1.92 boyundaki 2001 doğumlu oyuncusu Işılay Eğin bu sezon 23 maçta maç başına ortalama 25 dakika süre alırken, bu sürede takıma 6.7 sayı – 6.1 ribaunt – 2 asist’lik bir katkı verdi. Kadın basketbolunda uzunlarımızın A takım seviyesinde istenilen seviyeye ulaşamadığı bir dönemde oldukça önemli bir potansiyel olan Işılay’ın kendini geliştirdiği takdirde yakın zamanda bir üst seviyede de başarılı olacağına inanıyorum.

Bu oyuncular dışında KBSL’de de oynadığı için 10 maçtan daha az forma giymiş ya da yukarıda sıraladığım 8 kişilik rotasyonun bir adım gerisinde olmasına rağmen, gelecek için ümit vadeden ve bahsetmeden geçmememiz gereken birkaç ismin daha performanslarını da aşağıda listeliyorum. Bu oyuncuların isimlerini de yakın gelecekte oldukça sık duyacağımızdan şüphem yok. 

OyuncuTakımOSyRbAsSüre
Elanur Demir1881 Düzce Bld.237.84.21.900:17:24
Şenay ZeybekBotaş Gelişim98.82.83.100:23:14
İdil SaçalırFenerbahçe Gelişim257.93.01.200:25:38
Feride Şevval AkalanMersin Üniversitesi813.65.55.400:29:47

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here