NBA’de forma giyen oyuncuların FIBA müsabakalarına katılmasının onaylanmasıyla birlikte 1992’de başlayan Dream Team serisi 2002 yılına kadar yenilgisiz ilerlemiş ve ABD NBA oyuncularıyla katıldığı turnuvaları domine etmişti. 2002’de Indianapolis’te gerçekleşen Dünya Şampiyonasında, kendi evinde şampiyonluk hedefleyen Rüya Takım, oynadığı ilk beş maçtan galibiyetle ayrılmış ve Paul Pierce, Michael Finley, Andre Miller gibi yıldızlarının önderliğinde şampiyonluk yolunda ilerlemekteydi.

Worldbasket 2002 - Arjantin
Worldbasket 2002 – Arjantin (foto referans: goldevestuario.com)

4 Eylül akşamı Arjantin karşısına grup liderliği için çıkan ABD, rahat bir şekilde kazanacağını düşünerek çıktığı maça çok kötü başlamış, ilk çeyreği 34-21, devreyi de 53-37 önde tamamlayan Arjantin, Rüya Takım yıldızlarının çaresizce çabalarına rağmen sahadan 87-80 galip ayrılarak ABD’yi rüyadan uyandırmış ve 10 sene boyunca yenilgisiz ilerleyen Dream Team’e ilk mağlubiyetini yaşatmıştı.

Arjantin’in bu tarihi galibiyetinde, o tarihte henüz NBA parkesine çıkmamış olan Manu Ginobili 15 sayı – 3 asistle en skorer oyuncu olurken, Andres Nocioni 14 sayı – 4 ribaunt ve Luis Scola da 13 sayı – 5 ribaunt – 3 asistle galibiyette önemli roller oynamışlardı. Rüya Takım’da ise Paul Pierce‘ın 22 sayı – 4 ribaunt – 6 asistlik performansı yeterli olmamış, bu yenilginin demoralizasyonuyla çeyrek finalde kendi seyircisi önünde Yugoslavya‘ya da 78-81 mağlup olan Dream Team, turnuvada oynadığı son dört maçın üçünü kaybederek dünya altıncısı olmuş ve belki de ABD basketbol tarihindeki en büyük hayal kırıklıklarından birini yaşatmışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here