1997’de kurulan WNBA ilk sezonunda sekiz takımın katılımıyla, 28 maçlık normal sezon ve tek maçlı sistemle oynanan yarı final ve final maçları olarak tamamlandı. Normal sezondaki 28 maçın 18’ini kazanan Houston Comets, sezonu lider tamamladıktan sonra, yarı finalde de Charlotte Sting’i 70-54 mağlup ederek ilk NBA Finali’nde New York Liberty ile eşleşti.

Houston Comets - ilk WNBA şampiyonu
Houston Comets – ilk WNBA şampiyonu (foto referans: spacecityscoop.com)

Normal sezonda rakibi karşısındaki dört maçın üçünü kaybeden Houston Comets, ilk WNBA finalinde üstün olan taraf olurken, Cynthia Cooper‘ın 25 sayı – 4 asistlik performansıyla sahadan 65-51 galip ayrılarak WNBA tarihinin ilk şampiyonu oluyordu. Sezon boyunca 22.2 sayı ortalamasıyla sayı kraliçesi olan Cynthia Cooper ise Normal Sezon MVP Ödülü ardından, WNBA Finalleri MVP Ödülünü’nün de sahibi oluyordu.

İlk WNBA şampiyonu olan Houston Comets böylece üst üste 4 kez zirveye çıkacağı şampiyonluk serisinin ilk adımını atmıştı. İlk WNBA Finali, WNBA tarihinde şampiyonun tek maçta belirlendiği tek final olurken, finalde iki Doğu Konferansı takımı karşı karşıya gelmişti. Houston Comets bir sonraki sezon yine şampiyon olurken, bu kez de benzer bir durum yaşanmış; fakat Comets konferans değiştirdiğinden bu kez de Batı Konferansı’nın iki takımı finalde karşılaşmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here