1989/1990 sezonunda inişli çıkışlı bir grafik çizen Houston Rockets 29 Mart 1990’da sezonun 70. maçında sahasında Milwaukee Bucks’ı konuk etti. Baştan sona Rockets üstünlüğünde geçen maçta öne çıkan isim Houston Rockets’ın pota altındaki yıldızı Hakeem Olajuwon olurken, sahada kaldığı 40 dakikada sergilediği 18 sayı – 16 ribaunt – 10 asist – 11 ribauntluk performansıyla quadruple-double yapıp, NBA’de bu istatitiği elde eden 3. oyuncu olma başarısını elde etti. Olajuwon’ın bu performansını özel kılan bir başka önemli detay ise, bu quadruple-double’ı bir önceki quadruple-double’ı yapan oyuncu olan Alvin Robertson’ı kadrosunda bulunduran takıma karşı yapmasıydı. NBA’de quadruple-double yapan diğer oyuncuları daha önce yayımlamış olduğumuz linkten öğrenebilirsiniz.

Hakeem Olajuwon - David Robinson
Hakeem Olajuwon – Quadruple-double

Hakeem Olajuwon aynı ayın başında 3 Mart 1990’da da Houston Rockets’ın Golden State Warriors’ı 129-109 mağlup ettiği maçı da 29 sayı – 18 ribaunt – 9 asist – 11 blok – 5 top çalma ile tamamlamış, maç sonrasında Rockets yönetimi ilk çeyrekte Olajuwon’un bir pasının daha asist sayılabileceğini iddia ederek istatistik kağıdını 10 asist olarak değiştirmişti. Fakat NBA yönetimi yaptığı incelemede bu pozisyonun asist sayılamayacağını belirterek, resmi istatistiği 9 asist olarak güncellemişti. Bazı kaynaklarda Olajuwon’un bu maçtaki istatistiği hala quadruple-double olarak gösterilse de, yıldız pivot aslında tek quadruple-double’ını 29 Mart 1990’da Milwaukee Bucks karşısında yapmıştır.

1 YORUM

  1. Hakeem baba ya! Bir pivot için asist yapmak bile büyük olayken, quadruple-double yapmak. Aslında aynı ayda iki kez yaptı sayılır. Sonradan iptal edileni de saymak lazım bana göre. O zamanlar NBA seyretmek ayrı güzeldi. Birkaç maç yayınlanır onların da kıymeti ve verdiği zevk büyük olurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here