20 Temmuz 2014 akşamı Yunanistan’ın Girit Adası’nın en büyük kenti olan Heraklion’da genç yıldızlarımız Avrupa şampiyonluğu için İspanya karşısına çıkıyordu. Bir önceki sene 18 Yaş altı kategorisinde Gençler Avrupa şampiyonu olan takımın iskeletini oluşturan isimlerden Cedi Osman, Metecan Birsen, Kartal Özmızrak, Emircan Koşut, Berk Demir‘in yanına Metin Türen, Efekan Coşar, Muhsin Yaşar, Tayfun Erülkü‘nün de dahil olmasıyla turnuvaya şampiyonluk adayı olarak gelen Ümit Milli Takımımız, coach Erhan Toker ve yardımcıları Polat Kaya ve Semih Soğuksu yönetiminde beklendiği gibi grup maçları ve eleme turlarında çok başarılı olarak finale yükselmiş ve Hernangomez kardeşler ile Oriol Pauli ve Edgar Vicedo’nun önderlik ettiği İspanya karşısına çıkmışlardı. Finale gelinceye kadar 9 maçın sekizini kazanan Ümit Milliler final maçına da favori olarak gelmişler ve sahaya şampiyonluk için çıkmışlardı.

FIBA U20 Europe 2014 şampiyonu Türkiye
FIBA U20 Europe 2014 şampiyonu Türkiye

Final maçına tutuk başlayan U20 Milli Takımımız ilk çeyreği 14-18 geride tamamlasa da, ikinci çeyreği başında Kartal Özmızrak ve Metin Türen‘in üçlükleriyle üstünlüğü elimize geçirip bu üstünlüğü koruyarak devreyi 35-28 önde tamamladık. Üçüncü çeyrekte Oriol Pauli’yi durdurmakta ve hücumda sayı bulmakta zorlandığımız anlarda Cedi Osman‘ın ilerleyen yıllardaki kariyerini haberdar edercesine inisiyatif alıp kaydettiği sayılar son 10 dakikaya 48-46 önde girmemizi sağlarken, final periyodunda önce Tayfın Erülkü sonra da Cedi Osman ile kritik sayılar bulduk. Son 1 dakikaya 58-57 önde giren Millilerimiz önce Cedi Osman, ardından da Muhsin Yaşar‘ın çaldığı toplar sonrası Tayfun Erülkü ve Muhsin Yaşarı’ın kaydettiği sayılarla rahatlarken, Cedi Osman’ın serbest atış çizgisinden sayıları (aaaah ABD maçı aaaaah demeden geçemeyeceğim) 65-57’lik galibiyeti ve Avrupa şampiyonluğunu Ümit Milli Takımımıza getirmişti.

Ümit Milli Takımımızda Cedi Osman 20 sayı – 7 ribauntla final maçının yıldızı ve 13.7 sayı – 4.1 ribaunt – 2.5 asistlik performansıyla turnuvanın MVP’si olurken, Ümit Milli Takımımız da U20 kategorisinde tarihindeki ilk ve tek Avrupa şampiyonluğunu elde etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here