14 Ağustos 1959 basketbol tarihinin en büyük yeteneklerinden biri olan Earvin “Magic” Johnson‘ın dünyaya geldiği gündür. Magic Johnson Lansing, Michigan’da dünyaya gelmiş, başarılı bir lise ve kolej kariyeri sonrasında 1979 NBA Draftı’nda 1.tur 1.sıradan Los Angeles Lakers tarafından seçilerek, efsaneleşeceği NBA kariyerine adım atmıştır. Los Angeles Lakers formasıyla 13 sezonda 19.5 sayı – 11.2 asist – 7.2 ribaunt ortalamaları elde eden Johnson, 1991’de HIV pozitif çıkması sonrasında basketbolu bırakmış, sonrasında birkaç kez aktif basketbol denemesinde bulunmasına rağmen, eski günlerine geri dönememiştir. Hem yeteneği hem de sahada göze hoş gelen basketboluyla gönüllere taht kuran Magic Johnson’un doğum gününü kutlarken, kısaca kariyerine de bir göz atalım:

Earvin Magic Johnson - Los Angeles Lakers
Earvin Magic Johnson – Los Angeles Lakers (foto referans: Lakers Nation)

Kendi döneminin önde gelen lise oyuncuları arasında gösterilen ve son sezonunda Everett Lisesi’nin eyalet şampiyonu olmasında baş rolü oynayan Magic Johnson, kolej tercihini ise Michigan State’ten yana kullanıp Spartans’ın bir parçası oldu. Michigan State Spartans‘ın oyun kurucusu olarak mücadele ettiği iki sezondan ilkinde NCAA’de ilk 8, ikincisinde ise şampiyonluk yaşayan (finalde Larry Bird’lü Indiana State’i yendiler) Magic, aynı zamanda Final-Four MVP‘si olmuş ve 1979 NBA Draftı’nda 1.tur 1. sıradan Los Angeles Lakers tarafıdan seçilerek NBA’ye ilk adımını atmıştı.

13 sezonluk NBA kariyerinde hem Los Angeles Lakers formasıyla kazandığı başarılar, hem de en büyük rakibi Larry Bird‘le arasındaki rekabet ile dikkat çeken Magic Johnson, 5 kez NBA şampiyonluğu yaşamış, 3’er kez finallerin ve normal sezonun, 2 kez de All-star MVP’si olmuş, 12 kez NBA All-Star maçına, 9 kez NBA’de Yılın En İyi Beşi’ne seçilmiş, 4 kez NBA asist kralı, 2 kez de NBA top çalma kralı olmuştur. 

7 Kasım 1991’de Magic Johnson’ın HIV pozitif olduğuna ve bu nedenle basketbolu bıraktığına dair yaptığı açıklama basketbol dünyasına bomba gibi düşmüş, fakat buna rağmen Magic 1992 NBA All-Star oylamasında en çok oyu alan oyuncu olarak All-Star maçına seçilmiş ve 25 sayı – 9 ribaunt – 5 asistlik performansıyla MVP olmuştur. Tüm sezonu antrenmansız geçirmesine rağmen 1992 yazında Barcelona’da yapılan olimpiyatlarda altın madalya kazanan Dream Team‘in de bir parçası olan Magic Johnson, sonrasında kendi kurduğu takımla birçok ülkede gösteri maçına çıkmış, birkaç kez daha profesyonel basketbola dönüş teşebbüsünde bulunmuş, son olarak da İsveç’te Boras Basket takımının hisselerini satın alıp bu takımla beş maça çıkmıştır. 

Aktif basketbol hayatı sonrası da farklı görevlerde basketbolun içinde kalmaya devam eden Magic Johnson aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine de imza atmış, medyanın gözü önünde olmaya ve bu projelere dikkat çekmeye devam etmiştir ve etmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here