ING Basketbol Süper Ligi 25. hafta mücadelesinde sahasında Darüşşafaka Tekfen’i konuk eden Beşiktaş Icrypex, uzatma olmamasına rağmen çalınan çok sayıda faul düdüğü ve tekrar izlenen pozisyonlar nedeniyle tam 2 saat 15 dakika süren mücadele sonunda sahadan 98-93 galip ayrılarak maça eşit galibiyet sayısıyla çıktığı rakibinin bir galibiyet önüne geçti. Salondaki Beşiktaş yönetimi ve oyuncu ailelerinin hafta içinde TBF kararına tepki olarak alkışlı protestosuyla başlayan karşılaşmanın ilk yarısını da 54-43 önde tamamlayan Beşiktaş Icrypex, son çeyrekte büyük mücadeleye sahne olan maçı 98-93 kazanarak hem sezonun 14. galibiyetini elde etti hem de olası ikili averaj durumunda sayı avantajını da eline geçirdi. 

ING Basketbol Süper Ligi - Beşiktaş Icrypex - Darüşşafaka Tekfen - Şehmus Hazer
ING Basketbol Süper Ligi – Beşiktaş Icrypex – Darüşşafaka Tekfen – Şehmus Hazer (foto referans: Beşiktaş resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmanın ilk çeyreği sıkça çalınan faul düdükleri nedeniyle akıcılıktan uzak bir basketbola sahne oldu. Önce Josh Magette sonrasında da Andrew Andrews‘ün önderliğinde sayılar bulan Darüşşafaka Tekfen ilk 10 dakikaya 24-23 önde tamamlarken, koç Selçuk Ernak’ın maç başında Grant Jerrett’ı yıpratmamak adına pota altında Emircan Koşut ve Görkem Doğan opsiyonlarını kullandığını izledik. Darüşşafaka Tekfen’de Emircan Koşut ve Görkem Doğan, Beşiktaş Icrypex’te ise Ercan Osmani’nin faul problemine girdiği ve yaklaşık 30 dakika süren ilk çeyrekte iki takımın da serbest atış çizgisinden düşük yüzdeyle atması bir diğer dikkat çeken detay oldu.

İkinci çeyreğe daha istekli başlayan Beşiktaş Icrypex hem Şehmus Hazer‘in ilk çeyrekteki skorer kimliğini yansıtmaya devam etmesi hem de Alperen Şengün’ün skora katkıda bulunmaya başlamasıyla birlikte üstünlüğü eline geçirip ilk dört dakikayı 37-31 önde geçti. Faul düdüklerinin devam ettiği ve iki takımın da dört dakika içinde faul haklarını doldurdukları çeyrekte Beşiktaş Icrypex’te pota altında Alperen Şengün‘ün dominant oyunu Darüşşafaka Tekfen’in üç pivotunun da üçüncü faullerini almalarına neden olurken, çeyreğin sonuna doğru James Blackmon‘un da skora katkıda bulunması sonrası farkı çift hanelere çıkaran Beşiktaş Icrypex soyunma odasına 54-42 önde gitti. 

İkinci yarıya James Blackmon‘un sayılarıyla başlayan Beşiktaş Icrypex, karşılıklı faullerle düşük tempoda oynanan ilk 3.5 dakikayı 59-45 önde geçti. Selçuk Ernak’ın açılan fark sonrası Beşiktaş’ın dış şutların riske etmeyi göze alıp uyguladığı alan savunmasında başarılı olması, Beşiktaş Icrypex’in alan savunması karşısında top kayıpları ve yüzdesiz hücumlarla skor bulmakta zorlanması, Doğuş Özdemiroğlu‘nun hem savunma hem de hücumda yaktığı ateşle farkın kapanmaya başlaması ve Josh Magette & Grant Jerrett ikilisinin dış şutlarıyla farkı hızla kapatan Darüşşafaka Tekfen çeyreğin bitimine 2 dakika kala 67-66 öne geçerken, Şehmus Hazer & Alperen Şengün ikilisinin devreye girmesi sonrası tekrar hayata dönen Beşiktaş Icrypex son 10 dakikaya 73-70 önde girdi. 

Farkın kapanmasıyla çekişmeli bir mücadeleye sahne olan final çeyreği karşılıklı sayılarla başladı. Hakemlerin oyunun akmasına izin verdikleri sekanslarda iki takım da bizlere göze hoş gelen hücumlar izletirlerken, maçın son 4 dakikasına 84-81 Beşiktaş Icrypex üstünlüğüyle girildi. Grant Jerrett ve Berk Demir’in beşinci faullerini almaları Darüşşafaka Tekfen pota altının zayıflamasına neden olurken, bu durumu avantaja çeviren Beşiktaş Icrypex kısaların penetrelerle çembere hücum edip sayıya gitmeleriyle üstünlüğü eline geçirmeye başladı ve son dakikalarda Darüşşafaka’nın baskılı savunmasına rağmen sahadan 98-93 galip ayrılarak sezonun 14. galibiyetini elde etti. 

Beşiktaş Icrypex’te James Blackmon 21 sayı – 6 asistle en skorer oyuncu olurken, Şehmus Hazer 20 sayı – 3 asist – 3 ribaunt, Alperen Şengün 19 sayı – 5 ribaunt – 5 asist – 3 top çalma ve Joel Berry de 15 sayı – 3 top çalmayla galibiyette önemli roller oynadılar. Darüşşafaka Tekfen’de ise Doğuş Özdemiroğlu 16 sayı – 4 asist, Ryan Luther 14 sayı – 4 ribaunt ve Josh Magette 13 sayı – 7 ribaunt – 6 asist – 4 top çalmayla karşılaşmayı tamamladılar.   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here