NBA 2020 Draftı’nda 1. tur 19. sıradan Brooklyn Nets tarafından seçilen ve sonrasında hakları Detroit Pistons‘a takaslanan Saddiq Bey Villanova Wildcats’teki performansıyla dikkat çekmiş ve bu performans sayesinde ilk turdan draft edilmiş bir şutör gard. Sezona pek de iyi başlayamayan Detroit Pistons’ın son üç maçında yavaş yavaş rotasyonda kendine yer bulmaya başlayan Saddiq Bey, son olarak dün gece Boston Celtics’i 96-93 mağlup ettikleri maçta ilk beş başlayıp sergilediği performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Saddiq Bey - Detroit Pistons
Saddiq Bey – Detroit Pistons (foto referans: www.nba.com)

Detroit Pistons’ın daha büyük umutlarla 1. tur 7. sıradan draft ettiği Fransız oyun kurucu Killian Hayes‘in skor üretimi anlamında henüz istenen seviyeye ulaşamaması (son iki maçta “0” çekti) sonrası Celtics karşısında ilk beşte Hayes & Bey ikilisi ile çıkan Detroit Pistons’ta Saddiq Bey 5/8 üç sayı isabeti ile 17 sayı – 7 ribaunt – 1 asist – 2 top çalma yaparak, Atlanta Hawks karşısındaki 10 sayı – 7 ribaunt ve Golden State Warriors karşısındaki 11 sayı – 3 ribauntluk performanslarını da taçlandırmış ve ilk beşteki yeri hakkettiğini göstermiş oldu. Bey NBA kariyerindeki ilk dört maç sonunda da %46’lık (10/22) bir üç sayı yüzdesi yakaladı.

Draft öncesinde Saddiq Bey için iyi bir saha görüşü olduğu ve bunu pas yeteneğine ekleyebildiği ve aynı zamanda da oyunun savunma kısmında az hata yaparak disiplinli bir savunmacı olduğu söylenmekteydi. Bey’in NBA’deki ilk maçlarına baktığımda ise onu öne çıkaran özelliğin agresif bir biçimde şuta yönelebilmesi ve skor araması olduğunu görüyorum. Belki ilk maçlar için normal olduğunu söylesek de onun savunması için söylenenleri ise NCAA’lerde bırakmış gibi bir izlenim verdi bana. Başsız tavuk gibi dolanıyor savunmada. Tabi bu durum NBA parkesine alışmaya başladıkça düzelecektir elbette. 

Henüz NBA kariyerinin ilk maçlarında Saddiq Bey için “süper bir şutör” ya da “skor opsiyonu” diyerek onu göklere çıkarmak ya da “savunma yapamıyor” diyerek onu parkeye gömmek doğru olmayacaktır. Fakat son birkaç maçtaki duruşu sonrası geleceğini merak etmiyor değilim. Önümüzdeki dönemde kendisini yakından takip edeceğim. Bakalım Detroit Pistons ilk beşindeki yerini koruyabilecek mi? 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here