NBA’de son günlerin en çok konuşulan takası hakkında birkaç satır da ben karalamazsam olmazdı. Houston Rockets’ın Russell Westbrook‘u John Wall karşılığında Washington Wizards’a gönderdiği takas basketbolseverlerin son günlerde en çok ilgisini çeken konuların başında gelirken, takasın iki takıma getirdiği artılar ve eksilerle birlikte riskler de gündeme oturmuş durumda. James Harden & Russell Westbrook ikilisinin beraberliğinden beklediği katkıyı ve sonuçları alamayan Houston Rockets’ın Harden’a yeni bir partner bulma çabası ve Russell Westbrook’un tekrar bir takımın ana lideri olmasının getireceği sonuçlar ise takasın ilgi çekici parçaları…

Russell Westbrook - John Wall takası
Russell Westbrook – John Wall takası (foto referans: www.thescore.com)

Birçok basketbolseverin bu takasla ilgili en büyük soru işareti John Wall’un Houston Rockets takası sonrasında sahalara ne şekilde döneceği. Zira 3-4 sene öncesine kadar NBA’in en iyi oyun kurucularından biri olarak gösterilen; fakat son olarak Ocak 2019’da yaşadığı sakatlık sonrası 2 yıla yakın zamandır profesyonel basketbolun uzağında kalan Wall, bu anlamda Rockets’ın oynadığı büyük bir kumar olarak nitelendirilebilir. Her ne kadar Harden ile umut edilen uyumu sağlayamayan ve takımda dengeyi bozduğu düşünülen bir Westbrook’tan bahsediyor olsak da, geçmişte ciddi bir diz sakatlığı yaşamış, sonrasında da 2 yıla yakın süren uzun bir sakatlıktan çıkmış ve bu sakatlığın nüksetme riski bulunan bir John Wall ile yapılan takas alınmaması gereken bir risk olarak da değerlendirilebilir. Bakalım Houston Rockets John Wall’dan beklediği atletizm ve dinamizmi sahada bulabilecek mi? 

James Harden & John Wall ikilisinin yakalayacağı ya da yakalayamayacağı uyum da bir başka merak edilen soru. Houston Rockets, son dört sezonda üçüncü kez James Harden’a eşlik edecek olan isim konusunda bir arayışa girdi ve sezona yeni bir opsiyonla başlıyor. Partick Beverley sonrası Chris Paul, ardından Russell Westbrook ve şimdi de John Wall… John Wall’un oynadığı son beş sezonda 19 sayı ortalamasının altına düşmediğini düşündüğümüzde bu sorunun akla gelmesi çok normal; fakat Wall’un aynı zamanda son beş yılın üçünde 10 asist ortalaması üzerinde oynadığını dikkate aldığımızda James Harden’ı besleme noktasında umut vadeden bir oyuncu. Bununla birlikte Russell Westbrook’la karşılaştırıldığında da bu asist yeteneğini topsuz yaşayabilerek de devam ettiren ve aynı zamanda bir dış şut opsiyonu olarak daha güvenilir bir bilek.

Olaya Washington Wizard cephesinden bakarsak ise, Russell Westbrook her ne kadar Rockets’ın istediği “pass-first” mentalitesinde olmasa da, hem istatistiksel olarak hem de takım lideri olarak Wizards için John Wall’un bir adım önüne geçiyor. James Harden’ın gölgesinde olduğu sezonlarda bile kariyerinin zirvesindekine çok yakın istatistikler elde eden Westbrook, Wizards formasıyla şüphesiz ki daha özgür ve daha dominant bir performans sergileyecektir ve Bradley Beal’ın bir adım önünde lider rolünü alacaktır. Sonuçta John Wall’un sakatlık sonrası belirsiz performansını ve olası sakatlık tekrarı riskini düşündüğümüzde Washington Wizards’ın Wall’un sakatlık sonrası dönüş riskindense, Russell Westbrook’un olası uyum problemini riske etmeyi tercih ettiğini anlıyorum. Önümüzdeki sezon bu ikilinin performansını çok konuşacak ve karşılaştıracağız. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here