ING Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final serisi ikinci maçında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda Fenerbahçe Beko’nun konuğu olan Pınar Karşıyaka, 80-71’lik galibiyetle seriyi eşitledi ve saha avantajını eline geçirdi. Karşılaşmanın ilk yarısını da 41-37 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka, sonuna kadar büyük çekişmenin yaşandığı ikinci yarıda da üstünlüğünü koruyup sahadan 80-71 galip ayrıldı ve seride durumu 1-1’e getirdi. Sonraki iki maçı İzmir’de oynayacak olan Pınar Karşıyaka böylece final yolunda saha avantajını da eline geçirmiş oldu.  

ING Basketbol Süper Ligi - Fenerbahçe Beko - Pınar Karşıyaka - Bobby Dixon - Metecan Birsen - Sek Henry
ING Basketbol Süper Ligi – Fenerbahçe Beko – Pınar Karşıyaka – Bobby Dixon – Metecan Birsen – Sek Henry (foto referans: ntvspor.net)

Karşılaşmaya Nando De Colo ve Dyshawn Pierre’den yoksun çıkan Fenerbahçe Beko’da Kenan Sipahi‘nin oyun kurmada zorlanıp, düzen dışı şutlarda da isabet bulamaması sarı lacivertlilerin hücumda ritim bulmasına engel olurken, Danilo Barthel‘in pota altındaki gayreti ve çeyreğin ikinci yarısında gelen üç sayı isabetleri sarı lacivertlilerin oyunda kalmasını sağladı. Pınar Karşıyaka’da ise Tony Taylor ve Amath M’Baye‘nin sayıları skor üstünlüğünü elde etmelerini sağlarken, bençten gelen Metecan Birsen‘in de skora önemli katkılarda bulunması yeşil kırmızılıların ilk 10 dakikayı 23-20 önde tamamlamasını sağladı.

Sert savunmalarla başlayan ikinci çeyreğin başında 1.5 dakika içinde iki takım da faul haklarını doldururlarken, bu dönemde Marko Guduric’in üç faulle kenara gelmesini de iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka 30-23 ile farkı 7 sayıya çıkardı. Kokoskov’un molası sonrası hücumda basit yapıp, Fenerbahçe Beko’nun Bobby Dixon‘ın sayı ve asistleriyle farkı kapatmasına fırsat tanıyan Pınar Karşıyaka, ilk yarıda uzun süre bençte oturan Raymar Morgan‘ın oyuna girip pota altında etkili olmasıyla çeyreğin ikinci yarısında tekrar üstünlüğü eline geçirdi ve DJ Kennedy’nin dördüncü faulünü almasına rağmen soyunma odasına 41-37’lik üstünlükle gitti. 

İkinci yarıya Marko Guduric‘in üst üste sayılarıyla başlayan Fenerbahçe Beko 1.5 dakika içinde 45-44’lük üstünlüğü yakalarken, Guduric’in bir sonraki pozisyonda yaptığı hücum faul ile dördüncü faulünü alması sarı lacivertlilerin hücumdaki hızının kesilmesine neden oldu. Bu dönemi iyi değerlendiren Pınar Karşıyaka savunmadaki agresifliğini artırırken, hücumda da pota altında Raymar Morgan ile skor üreterek tekrar öne geçti ve son 10 dakikaya 64-59 önde girdi. Bu çeyreğin sonlarında hücumda oldukça zorlanan Fenerbahçe Beko’nun maçtan tamamen kopmamasını sağlayan en önemli etken ise Tarik Biberovic‘in 6 sayılık performansı oldu. 

Üçüncü çeyreğin sonlarında bir ritim yakalayan Tarik Biberovic, final periyodunun başında da sayılarıyla Fenerbahçe Beko’nun skoru dengeye getirmesini sağladı. Devrenin ilk bölümünde iki takımın da boş şutları bulmalarına rağmen düşük şut yüzdeleriyle çember dövmeleri çeyreğin kısır bir skorla ilerlemesine neden olurken, bu sessizliği bozan Metecan Birsen‘in bitime 3 dakika kala kaydettiği kritik üçlük Pınar Karşıyaka’nın son 3 dakikaya 71-65 önde girmesini sağladı. Son dakikaya da 75-71 önde giren Pınar Karşıyaka kalan sürede zamanı iyi kullanıp, hücumlarda da az hata yapınca sahadan 80-71 galip ayrıldı ve seride durumu 1-1’e getirdi. 

Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan 21 sayı – 10 ribaunt ile double-double yaparken, Metecan Birsen 19 sayı – 7 ribaunt – 4 asist, Amath M’Baye 17 sayı – 4 ribaunt – 4 asist ve Tony Taylor da 11 sayı – 6 ribaunt – 3 asistle galibiyetin mimarları oldular. Fenerbahçe Beko’da ise Danilo Barthel 15 sayı – 6 ribaunt, Jan Vesely 14 sayı – 5 ribaunt – 3 top çalma, Marko Guduric 12 sayı ve Tarik Biberovic de 10 sayı 4 ribauntla mücadele ettiler. 16 top kaybıyla oynayan Pınar Karşıyaka’da kritik istatistikler ise ribauntlardaki 40-27, asistlerdeki 22-12’lik üstünlükler oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here