Basketball Champions League F Grubu erteleme maçında Mustafa Kemal Atatürk Salonu’nda İtalyan Fortitudo Bologna takımını konuk eden Pınar Karşıyaka 80-69’luk galibiyetle dördüncü maçında ikinci galibiyetini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısını da 41-31 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka, böylece İtalyan ekibinin tur atlama şansını tamamen ortadan kaldırırken, gruptan çıkma yolunda da önemli bir avantaj elde etti. Alıştığımız tempolu basketbolunu sahaya yansıtmakta zorlanan ve İtalyan ekibinin ekstra üç sayılık isabetleri sonrası rahat geçmesi beklenen maçı bir türlü koparamayan Pınar Karşıyaka, son dakikalarda tecrübesini sahaya yansıtıp önemli bir galibiyeti hanesine yazdırdı.

Basketball Champions League - Pınar Karşıyaka - Fortitudo Bologna - Amath MBaye
Basketball Champions League – Pınar Karşıyaka – Fortitudo Bologna – Amath M’Baye (foto referans: www.fiba.basketball)

Düşük tempoyla başlayan maçın ilk çeyreğinde pota altında Raymar Morgan ile etkili olan Pınar Karşıyaka ilk çeyreği 19-17 önde tamamladıktan sonra, ikinci çeyrekle birlikte savunma agresifliğini artırmaya başladı. İzmir’e sekiz kişiyle gelen Fortitudo Bologna’nın direnci bu çeyrekte takımımızın iyi savunması ve Marco Cusin’in üçlemesi sonrasında yavaş yavaş düşmeye başlarken, çeyreğin ilk beş dakikası sonunda fark çift hanelere çıktı: 31-21. Pınar Karşıyaka savunmasının Amath M’Baye ve Semih Erden‘in güzel bloklarıyla taçlandırıldığı devrede,  devrenin sonlarına doğru konuk ekipte Todd Withers‘ın üç sayı isabetleri ve Pınar Karşıyaka’nın tempoyu artırmaya çalışırken yaptığı basit hatalar farkın daha da açılmasını engellerken, ilk 20 dakika 41-31 Pınar Karşıyaka lehine sonuçlandı. 

Soyunma odası dönüşü aynı maça başladığı gibi boyalı bölgede Raymar Morgan‘ı kullanarak sahaya dönen Pınar Karşıyaka, Amath M’Baye‘nin de üç sayı isabetleriyle çift haneli farkla üstünlüğünü korudu. Bu çeyrekte Karşıyaka’nın basit top kayıpları ve İtalyan ekibinin üç sayı isabetleri temponun düşmesine ve yeşil kırmızılıların ritmi kaybetmelerine neden olurken, son 10 dakikaya girerken farkın 8 sayıya kadar düştüğünü izledik: 57-49. 

Temposuz başlayan son çeyrekte Pınar Karşıyaka’nın genel karakteri olan hızlı hücumları bulamaması ve savunmada da üç sayı savunmasında verdiği açıklar, bitime 6 dakika kala farkın 5 sayıya kadar inmesine neden oldu: 60-55. Tony Taylor ve Sek Henry‘den gelen art arda üç sayı isabetleri Pınar Karşıyaka’nın tekrar hücum ritmini yakalamasını sağlarken, Tomasso Baldasso‘nun ekstra üç sayı isabetlerine rağmen üstünlüğünü koruyan Kaf Kaf sahadan 80-69 galip ayrılarak bilinen performansından uzak olduğu bir maçı zor da olsa kazanmasını bildi. 

Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan 20 sayı – 5 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Amath M’Baye 15 sayı – 4 ribaunt – 9 asist, Sek Henry 13 sayı – 3 ribaunt ve Tony Taylor da 13 sayı – 4 ribaunt – 5 asistle galibiyete katkıda bulunan diğer oyuncular oldular. Fortitudo Bologna’da ise Dario Hunt 18 sayı – 6 ribaunt, Tomasso Baldasso 13 sayı ve Todd Withers da 12 sayı – 4 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here