1964 Olimpiyat Oyunları Japonya’da gerçekleşirken, olimpiyatlara altıncı kez dahil edilen basketbolun formatında bir miktar değişikliğe gidildi. Yine 16 ülkenin katılımıyla, Yoyogi National Gymnasium’un sonradan inşa edilen bir eklentisinde gerçekleşen turnuvanın ilk turu 8’er takımlı iki grupta lig usulü olarak oynanırken, ilk iki sırayı alan takımlar yarı finalist oldular. A Grubu’nda Sovyetler Birliği, B Grubu’nda ise A.B.D maçlarını zorlanmadan kazanıp namağlup olarak grup lideri olurlarken, Porto Riko A Grubu ikincisi olarak bir sürprize imza attı. B Grubu ikincisi ise Yugoslavya’yı ikili averajla geride bırakan Brezilya oldu.

1964 Tokyo Olimpiyatları finali ABD - SSCB
1964 Tokyo Olimpiyatları finali ABD – SSCB (foto referans: Official 1964 Tokyo Olympics report)

21 Ekim 1964’teki yarı finallerde Sovyetler Birliği Brezilya’yı 53-47, A.B.D. ise Porto Riko’yu 62-42 mağlup ederek finalist oldular ve bir kez daha altın madalya için karşı karşıya gelme fırsatı yakaladılar. 3 bin seyircinin izlediği 23 Ekim’deki final maçında üstün olan taraf beklendiği gibi A.B.D olurken, ilk yarıyı 39-31 önde tamamlayan A.B.D sahadan 73-59 galip ayrılıp üst üste altıncı altın madalyasını elde etti ve olimpiyatlardaki galibiyet serisini de 45 maça çıkarmış oldu. Şampiyon ekipte Lucious Jackson 17 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Peru’lu Ricardo Duarte de maç başına 23.7 sayı ortalaması elde ederek turnuvanın sayı kralı oldu. Bronz madalya ise Porto Riko’yu 76-60 mağlup eden Brezilya’ya gitti. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1964 olimpiyatlarına katıldıkları kadro önceki olimpiyatlara oranla görece zayıf olarak görülmekte ve Sovyetler Birliği’nin yükselişi dikkate alındığında iki ekibin de altın madalyaya yakın oldukları görüşü ağır basmaktaydı. Nitekim finale kadar yenilgisiz gelen iki takımın finaldeki karşılaşmasında maça hızlı bir başlangıç yapan S.S.C.B’nin önemli yıldızlarından Alexander Petrov‘un erken dört faulünü alması maçın seyrini değiştirmiş, Gennadi Volnov ve Alexander Petrov’un faul problemleri A.B.D’nin altına uzanmasını kolaylaştırmıştı. Bu arada ABD kadrosunda, 2000’li yıllarda Milli takım başında koç olarak olimpiyat madalyası kazanacak Larry Brown‘un da bulunması dikkat çekici bir detay olarak göze çarpmaktadır. 

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here