Kimileri üçüncü milenyumun ilk olimpiyatı, kimileri ise ikinci milenyumun son olimpiyatı diyedursun, bir bin yıla noktayı koyduğumuz olimpiyat oyunları Avustralya’nın Sydney şehrinde yapıldı. Yapıldığı sene itibariyle özel bir yeri olan 2000 olimpiyatlarında altın madalyanın sahibi değişmese de, Sarunas Jasikevicius‘lu Litvanya karşısında kabus gibi bir rüyadan son saniyede uyanan A.B.D ve Rüya Takım için bugüne kadarki en ciddi uyarı geldi. Belki de Rüya Takım’ın Sydney’deki oyunu bir sonraki olimpiyatlarda gelecek yenilgi için rakiplerini ümitlendiren en önemli unsurlardan biri oldu. 

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

2000 Sydney - Vince Carter - Frederic Weis üzerinden efsane smac
2000 Sydney – Vince Carter – Frederic Weis üzerinden efsane smac (foto referans: www.spiegel.de via imago images/ PanoramiC)

İlk tur maçlarında A Grubu’nda büyük bir sürpriz yaşanmazken, Litvanya ve Fransa karşısında zorlanmasına rağmen tüm maçlarını kazanan A.B.D lider olarak çeyrek finale yükseldi. B Grubu’nda ise Steve Nash önderliğinde beklenenin üzerinde bir performans gösteren Kanada beş maçta dört galibiyetle Yeni Yugoslavya önünde averajla lider olurken, İspanya’nın sadece Angola’yı yenip grup beşincisi olması ve elenmesi en şaşırtıcı sonuç oldu. Çeyrek finallerde ise Avustralya İtalya’yı 65-62, Litvanya Yeni Yugoslavya’yı 76-63, A.B.D de Rusya’yı 85-70 mağlup ederken, B Grubu’nun lideri Kanada’nın Fransa’ya 63-68 mağlup olması çeyrek finallerin sürprizi oldu. Grup maçlarında A.B.D’nin Fransa’yı yendiği maç bir başka özelliği bakımından da hem basketbol hem de olimpiyat tarihine geçiyordu. Neden mi? Cevabı için aşağıdaki videoyu beraber izleyelim…

Yarı finalin ilk maçında Fransa Avustralya’yı 76-52 mağlup ederek, dördüncü tamamladığı ilk tur grubu ardından beklenmedik bir şekilde olimpiyat finaline çıkarken, ikinci yarı finalde de Rüya Takım olimpiyat tarihinde en fazla zorlandığı maçı oynuyordu. Litvanya karşısında ilk yarıyı 48-36 önde tamamlayan A.B.D ikinci yarıda Sarunas Jasikevicius önderliğindeki Litvanya’nın direnişiyle karşılaşıyor ve son dakikaya 80-80 eşitlikle giriyordu. Son dakika içinde önce Ramunas Siskauskas‘ın 1/3 serbest atışıyla oyunun kontrolünü eline geçirme şansını kaçıran Litvanya, ardından Mindaugas Timinskas ile topu çıkarırken top kaybı yapıyor, sonra da Kevin Garnett’in 0/2 serbest atışı sonrası hücum ribaundunu veriyor ve tüm bu hatalara rağmen 2 sayı geride girdiği son 5 saniyede Sarunas Jasikevicius ile son topu kullanma şansı buluyor; fakat bu şutta isabet gelmeyince 85-83 ile final bileti A.B.D’nin oluyordu. Bu müthiş heyecanı aşağıdaki video ile tekrar yaşayabilirsiniz.

1 Ekim 2000’de A.B.D ile Fransa arasında oynanan ve ilk yarısını 46-32 önde tamamladığı olimpiyat finalini 85-75 kazanan Dream Team, bu kez rüyadan uyanmanın kıyısından geçtiği olimpiyatta bir kez daha altın madalyayı kazandı. Finalin kıyısından dönen Litvanya ise üçüncülük maçında Saulius Stombergas‘ın 28 ve Sarunas Jasikevicius‘un sayısıyla Avustralya’yı 89-71 mağlup ederek üst üste üçüncü olimpiyat bronz madalyasını elde etti. Avustralyalı Andrew Gaze 19.9 sayı ortalamasıyla sayı kralı olurken, A.B.D’li Kevin Garnett 9.1 ortalama ile ribaunt kralı ve Kanadalı Steve Nash de 6.9 ortalama ile asist kralı oldu. 

Kadınlar müsabakalarında ise A.B.D WNBA oyuncularından kurulu kadrosuyla zorlanmadan 8’de 8 yaparak altın madalyaya ulaştı. Finalde turnuvanın bir diğer favorisi Avustralya ile karşı karşıya gelen; fakat beklenenden rahat bir şekilde 76-54’lük bir galibiyet elde eden A.B.D’nde Lisa Leslie (15 sayı – 9 ribaunt), Yolanda Griffith (13 sayı – 12 ribaunt) ve Natalie Williams (15 sayı – 9 ribaunt) galibiyeti getiren başroldeki isimler oldular. Bronz madalya ise Güney Kore’yi 84-73 mağlup eden Brezilya’nın oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here