1988 Seoul Olimpiyat Oyunları Türk olimpiyat tarihi açısından oldukça değerlidir. Zira Naim Süleymanoğlu rekorlar kırarak ve en yakın rakibine toplamda 30 KG fark yaparak olimpiyatlarda güreş dışında altın madalya kazanan ilk Türk sporcusu olmuştu. Aynı günlerde basketbolda ise büyük bir çekişme yaşanmaktaydı. Henüz basketbol kariyerlerinin başında olan David Robinson, Mitch Richmond, Dan Majerle, Hersey Hawkins’li kadrosuyla A.B.D, Drazen Petrovic, Toni Kıukoc, Zarko Paspalj, Zeljko Obradovic, Vlade Divac’lı kadrosuyla Yugoslavya ve Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Sarunas Marciulionis, Alexander Volkov’lu kadrosuyla Sovyetler Birliği’nin madalya için favoriler olduğu, Oscar Schmidt, Andrew Gaze, Andres Jimenez, Juan Antonio San Epifanio, Jose Ortiz gibi isimlerin de renk kattığı turnuva çok çekişmeli maçlara sahne oldu.

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

1988 Seoul Olimpiyatları - Sovyetler Birliği - Yugoslavya finali
1988 Seoul Olimpiyatları – Sovyetler Birliği – Yugoslavya finali (foto referans: 1988 Seoul resmi olimpiyat raporu)

Altışar takımdan oluşan iki grup halinde oynanan ilk tur maçlarında büyük bir sürpriz yaşanmazken, Afrika ve Asya’dan katılan ikişer ülke (Çin, Güney Kore, Mısır, Orta Afrika C.) dışındaki takımlar çeyrek finalist oldular. Çeyrek finallerde ise Yugoslavya Kanada’yı 95-73, Avustralya İspanya’yı 77-74, A.B.D Porto Riko’yu 94-57, Sovyetler Birliği de Brezilya’yı 110-105 mağlup ederek yarı finalist oldular. İlk yarı finalde Yugoslavya Drazen Petrovic‘in 24 sayısıyla Avustralya’yı 91-70 yenerken, diğer yarı final maçı A.B.D ve Sovyetler Birliği arasında oynandı. İki ülke arasında olaylı 1972 finalinden sonraki ilk olimpiyat eşleşmesinde, Sovyetler Birliği ilk yarıyı 47-37 önde tamamlarken, Rimas Kurtinaitis‘ın 28 sayısı ve Arvydas Sabonis‘in double-double’ıyla A.B.D’yi 82-76 mağlup ederek finale yükseldi ve Yugoslavya’nın rakibi oldu. Bu sonucun bir diğer önemi ise A.B.D’nin olimpiyat tarihindeki 87 maçında altığı ikinci yenilgiyi de Sovyetler Birliği’nde almış olmasıydı

10 bin seyircinin önünde oynanan 30 Eylül 1988’deki olimpiyat finali 1980’den sonra bir kez daha iki Avrupa ülkesini karşı karşıya getirdi. Final maçının ilk yarısını 31-28 önde tamamlayan Sovyetler Birliği, Sarunas Marciulionis‘in 21 sayı – 6 asist ve Arvydas Sabonis‘in 20 sayı – 15 ribaunt – 3 blokluk performanslarıyla domine ettikleri maçı 76-63 kazanıp ikinci kez olimpiyat şampiyonluğu elde etti. Bronz madalya ise Avustralya’yı 78-49 mağlup eden A.B.D’nin oldu. Brezilya’lı Oscar Schmidt maç başına 42.3 sayı ortalaması ile sayı kralı olurken, Sovyet Arvydas Sabonis 11.1 ribaunt, İspanyol Ignasio Solozabal 4.1 asist ve Yugoslav Stojan Vrankovic de 3.5 blok ortalamalarıyla bu kategorilerde olimpiyat istatistik liderleri oldular. Oscar Schmidt’in İspanya karşısında kaydettiği 55 sayı halen olimpiyat tarihinde bir maçta atılan en fazla sayı olarak değerlendirilmektedir. 

Kadınlarda ise katılımcı ülke sayısının 6’dan 8’e yükselmesiyle birlikte turnuva dörtlü iki grup halinde başladı. A Grubu’nda Avustralya ve Sovyetler Birliği, B Grubu’nda ise A.B.D ve Yugoslavya yarı finalist olurlarken, son olimpiyat gümüş madalyasının sahibi Güney Kore, kendi evindeki olimpiyata Avustralya galibiyeti ile başlamasına ve Sovyetler Birliği ile başa baş oynamasına rağmen üç maçta tek galibiyetle grup sonuncusu olarak üst üste ikinci madalya hedefine ulaşamadı. Yarı finallerin ilk maçı büyük bir çekişmeye sahne olurken, Yugoslavya Avustralya’yı 57-56 yenerek ilk finalist oldu. İkinci maçtaki dev rekabette ise kazanan erkekler mücadelesinin aksine Sovyetler Birliği’nin 102-88 mağlup eden A.B.D olurken, Teresa Edwards‘ın 18 sayılık performansıyla finalde Yugoslavya’yı 77-70 mağlup eden A.B.D üst üste ikinci olimpiyat altın madalyasını elde etti. Sovyetler Birliği Avustralya’yı mağlup ederek bronz madalyayı elde ederken, sayı kraliçesi ise 19.6 sayı ortalaması ile Bulgar Evladiya Slavcheva-Stefanova oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here