Basketbol, Roma’da düzenlenen 1960 Olimpiyat Oyunları’nda beşinci kez resmi bir branş olarak programa dahil olmuş, ilk dört olimpiyatın şampiyonu ve altın madalyalı ülkesi A.B.D yine olimpiyatlara favori olarak katılmıştı. 16 takımın dörtlü dört grupta mücadele ettiği ilk tur akabinde, sekiz takım yarı final grubuna yükselmiş, iki yarı final grubunda ilk iki sırayı alan takımlar ise final grubunu oluşturmuş ve dörtlü grup mücadelesi sonrasında ilk sırayı alan A.B.D beşinci olimpiyatında da altın madalyayla ayrılmıştı. A.B.D’nin olimpiyat oyunlarındaki galibiyet serisi de 36 maça yükselmişti.

1960 Roma Olimpiyatları - ABD - Brezilya
1960 Roma Olimpiyatları – ABD – Brezilya (foto referans: Official 1960 Rome Olympics report)

Final grubunun ilginç yanı ise, mücadele etme hakkı kazanan dört ülkenin de ilk turdaki dört grup içinden A ve C gruplarında yer alan takımlar olmalarıydı. A Grubu’nda ilk iki sırayı alan A.B.D ve İtalya ile C Grubu’nda ilk iki sırayı alan Brezilya ve Sovyetler Birliği yarı final gruplarında B ve D gruplarından gelen Yugoslavya, Çekoslovakya, Polonya ve Uruguay’ı geride bırakarak madalya mücadelesi yapma hakkı kazanmışlardı. Yarı final gruplarındaki galibiyetlerin taşındığı final grubundakini iki maçını da kazanan A.B.D ve Sovyetler Birliği‘nin yarı final grubundaki maçında Jerry West ve Oscar Robertson‘un etkili oyunlarıyla kazanan taraf olan A.B.D (81-57) altın madalyanın sahibi olurken, gümüş madalya Sovyetler Birliği’ne, bronz madalya da Brezilya’ya gitmişti.

A.B.D’nin 1960 Roma Olimpiyatları’ndaki kadrosu oynanan basketbol itibariyle NBA oyuncularının olimpiyatlara dahiliyetine kadarki en etkili kadrolardan biri olarak gösterilmektedir. Beş oyuncunun çift haneli ortalamalar elde ettikleri, 12 oyuncunun 10’unun ileriki dönemlerde kariyerlerine NBA’de devam ettikleri kadroda Oscar Robertson ve Jerry Lucas olimpiyat oyunlarını 17.0 sayı ortalamaları ile tamamlamışlardı. Maçlarını ortalama 42.2 fark ile kazanan A.B.D’yi turnuvada zorlayabilen tek ekip yarı final grubundaki maçta ilk yarıyı sadece 7 sayı geride tamamlayan Sovyetler Birliği olurken (35-28), maçın ikinci yarısına 25-1’lik bir seriyle başlayan A.B.D maçı 81-57 kazanmıştı. 

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here