Meksika’da düzenlenen 1968 olimpiyat oyunlarında basketbol müsabakaları 13-25 Ekim 1968 tarihleri arasında Palacio de los Deportes‘te oynandı. 16 ülkenin katıldığı mücadelelerin ilk turu sekizli iki grupta oynanırken ilk grup maçları sonrasında gruplarında ilk iki sırayı alan ülkeler yarı finalist oldular. Önceki olimpiyatların aksine A.B.D takımı, kolej liginin önde gelen basketbolcularının olimpiyatlara katılmayı tercih etmemesi ve hazırlık maçlarındaki yenilgiler sonrası turnuva öncesinde açık ara favori olarak gösterilmemekte ve Yugoslavya ya da Sovyetler Birliği’nin onlara bu kez bir sürpriz yapabileceği düşünülmekteydi. 

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

1968 Mexico City Olimpiyatları finali ABD - Yugoslavya
1968 Mexico City Olimpiyatları finali ABD – Yugoslavya (foto referans: 1968 Mexico City resmi olimpiyat raporu)

A Grubu’nda A.B.D ve Yugoslavya rakiplerini mağlup ederek ilk iki sırayı alan takımlar olurlarken, B Grubu’nda da Sovyetler Birliği ve Brezilya yarı finale yükselen ülkeler oldular. Basketbolseverlerin son dört olimpiyatta olduğu gibi A.B.D ve Sovyetler Birliği arasında olmasını beklediği final maçı, yarı finalde Yugoslavya’nın Sovyetler Birliği’ni Vladimir Cvetkovic‘in 2/2 serbest atışı sonrası 63-62 mağlup etmesiyle sürpriz bir şekle bürünürken, Ivo Daneu,Radivoj Korac ve Kresimir Cosic önderliğindeki Yugoslavya da bu sürpriz galibiyetle ilk olimpiyat madalyasını garantilemiş oluyordu.

30 bin taraftarın izlediği ve o güne kadarki seyirci rekorunun kırıldığı A.B.D ve Yugoslavya arasındaki final maçının ilk yarısı başa baş geçip 32-29 A.B.D üstünlüğüyle tamamlanırken, ikinci yarının başlamasıyla birlikte elde ettiği 17-0’lık seriyle farkı açmaya başlayan Amerika ekibi 65-50’lik galibiyetle olimpiyat oyunları tarihindeki yedinci altın madalyanın da sahibi oldu. A.B.D.’nin Yugoslavya’nın yıldızlarından Korac’ı sadece 1 sayıda tuttuğu final maçının yıldızı ise 21 sayı kaydeden ve ilerleyen yıllarda NBA’in önemli skorerlerinden biri haline gelecek Spencer Haywood olmuştu. Yugoslavya’nın ilk olimpiyat madalyasını gümüş olarak aldığı 1968 Mexico City’de bronz madalya ise Brezilya’yı 70-53 mağlup eden Sovyetler Birliği’nin oldu. Turnuvanın sayı kralı ise sadece iki galibiyetle olimpiyat 12.si olan Panama’nın maç başına 24.4 sayı ortalaması elde eden skoreri Davis Peralta olmuştu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here