1984’te Los Angeles’ta gerçekleşen olimpiyatlar aynı 1980’dekine benzer bir boykota sahne oldu. Moskova’da A.B.D’nin başını çektiği 1980 boykotuna misilleme yapmak isteyen S.S.C.B’nin başını çektiği 14 ülke Los Angeles’ta gerçekleşen olimpiyatları boykot ederlerken, erkekler müsabakalarında Sovyetler Birliği yerine Batı Almanya, kadınlar müsabakalarında ise Sovyetler birliği ve Macaristan yerine Avustralya ve Güney Kore mücadele ettiler.

Olimpiyat tarihiyle ilgili basketbol yazılarımıza göz atmak ve diğer olimpiyatları incelemek için tıklayınız…

1984 Los Angeles Olimpiyatları - ABD - İspanya finali - Michael Jordan.JPG
1984 Los Angeles Olimpiyatları – ABD – İspanya finali – Michael Jordan (foto referans:news.justcollecting.com)

Erkekler ilk tur grupları ve çeyrek finaller büyük sürprizlere sahne olmazken, Yugoslavya – İspanya ve A.B.D – Kanada yarı final eşleşmeleri oluştu. Michael Jordan, Chris Mullin, Sam Perkins, Patrick Ewing gibi henüz NBA kariyerlerine başlamamış yıldız adaylarından oluşan ev sahibi A.B.D, ülkemizde Fenerbahçe forması da giymiş Jay Triano‘nun önderliğindeki Kanada karşısında 78-59’luk bir galibiyetle ilk finalist oldu. Sovyetler Birliği’nin yokluğunda merakla beklenen A.B.D – Yugoslavya finali ise diğer yarı finalde İspanya’nın Yugoslavya’yı 74-61 yenmesiyle mümkün olamadı. İspanyollar Fernando Martin, Andres Jimenez ve Juan Antonio San Epifanio‘lu kadrolarıyla Yugoslavya karşısında beklenmeyen bir galibiyet elde ederlerken, Drazen Petrovic ve Drazen Dalipagic‘in çabaları son olimpiyat şampiyonu Yugoslavya’nın bir kez daha finale yükselmesi için yeterli olmadı.

A.B.D ve İspanya arasında final maçı tek taraflı bir mücadeleye sahne olurken, Michael Jordan‘ın 20 sayısıyla sahadan 96-65 galip ayrılan A.B.D dokuzuncu kez olimpiyat altınının sahibi oldu. Bronz madalya ise Kanada’yı 88-82 mağlup eden Yugoslavya’nın oldu. Michael Jordan’ın 17.1 sayı ortalamasıyla aynı zamanda A.B.D milli takımının liderliğine soyunduğu 1984 olimpiyatlarında, sayı kralı ise 25.6 sayı ortalamasıyla Mısır’lı Mohamed Sayed Soliman oldu. 

Kadınlarda ise Sovyetler Birliği’nin boykotunu fırsata çeviren A.B.D grup maçlarını beşte beş yaparak lider tamamlarken, olimpiyatlara sürpriz bir şekilde son anda dahil olan Güney Kore, maçlarının çoğunu birkaç sayı farkla kazansa da, grubu dört galibiyetle tamamlayarak ikinci finalist oldu. Final maçında oldukça rahat bir maç çıkaran ev sahibi ekip, Cheryl Miller ve Janice Lawrence‘in double-double performanslarıyla 85-55’lik bir galibiyet elde edip ilk olimpiyat altın madalyasını elde ederken, Çin de Kanada’yı 63-57 yenerek bronz madalyayı elde etti. Kanada böylece hem erkekler hem de kadınlarda olimpiyat dördüncüsü oldu. Güney Kore’li Kim Hwa-Sun 16.8 sayıyla en skorer oyuncu olurken, A.B.D’li Cheryl Miller da 16.5 sayı ortalaması elde etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here