NBA’de özellikle 2005 sonrası daha çok ön plana çıkmaya başlayan İspanyol basketbolcular, NBA parkelerinde ilk kez 1986-1987 sezonunda Fernando Martin‘in Portland Trail Blazers forması giymesiyle birlikte görülmeye başladılar. Sakatlığı nedeniyle sadece 24 maç forma giyip ertesi sezon tekrar Real Madrid’e dönen Fernando Martin sonrası uzun süre NBA’de görmediğimiz İspanyol basketbolcular, 2001 NBA Draftı’nda 1. tur 3. sıradan seçilen Pau Gasol‘le birlikte tekrar NBA parkelerinde boy göstermeye başladılar ve bugüne kadar toplam 17 İspanyol basketbolcu NBA’de boy gösterdi.

NBAdeki Ispanyol basketbolcular.JPG
NBA’deki İspanyol basketbolcular

NBA’de mücadele eden İspanyol basketbolcular içinde Pau Gasol ve Marc Gasol kardeşler en başarılı performansı sergileyen isimler olarak dikkate çekerlerken, Serge Ibaka, Nikola Mirotic, Ricky Rubio ve Jose Calderon da yine akıllarda kalan performanslar sergilediler. İspanyol basketbolunun NBA’deki en başarılı basketbolcuları ve istatistikleri şu şekilde oldu:

  • NBA’de en fazla maç oynayan İspanyol basketbolcular:
    1. Pau Gasol – 1226 maç
    2. Jose Calderon – 895 maç
    3. Marc Gasol – 831 maç
    4. Serge Ibaka – 803 maç
    5. Ricky Rubio – 555 maç
  • NBA’de maç başına en fazla sayı kaydeden İspanyol basketbolcular:
    1. Pau Gasol – 17.0 sayı
    2. Marc Gasol – 14.7 sayı
    3. Serge Ibaka – 12.6 sayı
    4. Nikola Mirotic – 12.3 sayı
    5. Ricky Rubio – 11.3 sayı
  • NBA’de maç başına en fazla ribaunt alan İspanyol basketbolcular:
    1. Pau Gasol – 9.2 ribaunt
    2. Marc Gasol – 7.6 ribaunt
    3. Serge Ibaka – 7.4 ribaunt
    4. Nikola Mirotic – 5.9 ribaunt
    5. Willy Hernangomez – 5.4 ribaunt
  • NBA’de maç başına en fazla asist yapan İspanyol basketbolcular:
    1. Ricky Rubio – 7.8 asist
    2. Jose Calderon – 5.8 asist
    3. Raul Lopez – 3.8 asist
    4. Marc Gasol – 3.5 asist
    5. Sergio Rodriguez – 3.4 asist
  • NBA’de maç başına en fazla top çalan İspanyol basketbolcular:
    1. Ricky Rubio – 1.9 top çalma
    2. Jorge Garbajosa – 1.1 top çalma
    3. Rudy Fernandez – 1.1 top çalma
    4. Marc Gasol – 0.9 top çalma
    5. Jose Calderon – 0.8 top çalma
  • NBA’de maç başına en fazla blok yapan İspanyol basketbolcular:
    1. Serge Ibaka – 2.1 blok
    2. Pau Gasol – 1.6 blok
    3. Marc Gasol – 1.4 blok
    4. Nikola Mirotic – 0.7 blok
    5. Willy Hernangomez – 0.4 blok

Tarihte NBA’e en çok basketbolcu veren 20 ülkeyi görmek için bu yazıya göz atmak isteyebilirsiniz…

OyuncuMaçDKSYRBAST.ÇBL
Pau Gasol122633.417.09.23.20.51.6
Marc Gasol83133.214.77.63.50.91.4
Serge Ibaka80328.712.67.40.80.42.1
Nikola Mirotic31924.212.35.91.30.80.7
Ricky Rubio55530.911.34.37.81.90.1
Juan Carlos Navarro8225.810.92.62.20.60.0
Rudy Fernandez24924.09.12.42.21.00.2
Jose Calderon89526.48.92.45.80.80.1
Jorge Garbajosa7426.88.04.71.71.10.2
Willy Hernangomez20914.46.95.41.00.40.4
Raul Lopez11318.96.51.73.80.70.0
Alex Abrines17416.05.31.40.50.50.1
Juancho Hernangomez20516.25.33.40.70.40.2
Sergio Rodriguez35315.05.01.53.40.60.0
Johnny Rogers699.23.61.50.40.20.2
Victor Claver8013.43.22.20.70.40.2
Fernando Martin246.10.91.20.40.30.0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here