Arjantin basketbolunun NBA ile tanışması 2000-2001 sezonunda Pepe Sanchez‘in Philadelphia 76ers ve Ruben Wolkowyski‘nin Seattle SuperSonics formaları giymeleriyle oldu. İki oyuncu da fazla süreler alamayıp kısa NBA kariyerleri geçirseler de, 2002’de Emanuel Ginobili‘nin San Antonio Spurs tarafından 2.tur 57. sıradan seçilmesi NBA’deki Arjantinliler için bir dönüm noktası oldu. Ginobili’den sonra Carlos Delfino, Andres Nocioni, Luis Scola gibi oyuncular NBA’de oldukça başarılı sezonlar geçirirlerken, Arjantin Milli Takımı da bu dönemde 2004 Atina Olimpiyatları’nda altın, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Manu Ginobili - San Antonio Spurs
Manu Ginobili – San Antonio Spurs

2000 senesinden bu yana forma 12 Arjantinli basketbolcu NBA’de forma giydi. 2017-2018 sezonu sonunda Emanuel Ginobili’nin emekliliğiyle birlikte NBA’de temsilcisi kalmayan Arjantin basketbolunun NBA’deki en başarılı basketbolcuları ve istatistikleri şu şekilde oldu:

  • NBA’de en fazla maç oynayan Arjantinli basketbolcular:
    1. Manu Ginobili – 1057 maç
    2. Luis Scola – 743 maç
    3. Andres Nocioni – 514 maç
    4. Carlos Delfino – 507 maç
    5. Fabricio Oberto – 336 maç
  • NBA’de maç başına en fazla sayı kaydeden Arjantinli basketbolcular:
    1. Manu Ginobili – 13.3 sayı
    2. Luis Scola – 12.0 sayı
    3. Andres Nocioni – 10.5 sayı
    4. Carlos Delfino – 8.1 sayı
    5. Walter Herrmann – 5.4 sayı
  • NBA’de maç başına en fazla ribaunt alan Arjantinli basketbolcular:
    1. Luis Scola – 6.7 ribaunt
    2. Andres Nocioni – 4.5 ribaunt
    3. Carlos Delfino – 3.6 ribaunt
    4. Manu Ginobili – 3.5 ribaunt
    5. Fabricio Oberto – 3.5 ribaunt
  • NBA’de maç başına en fazla asist yapan Arjantinli basketbolcular:
    1. Manu Ginobili – 3.8 asist
    2. Pablo Prigioni – 2.8 asist
    3. Carlos Delfino – 1.8 asist
    4. Luis Scola – 1.6 asist
    5. Nicolas Laprovittola – 1.6 asist
  • NBA’de maç başına en fazla top çalan Arjantinli basketbolcular:
    1. Manu Ginobili – 1.3 top çalma
    2. Pablo Prigioni – 1.0 top çalma
    3. Carlos Delfino – 0.9 top çalma
    4. Luis Scola – 0.6 top çalma
    5. Pepe Sanchez & Andres Nocioni – 0.4 top çalma
  • NBA’de maç başına en fazla blok yapan Arjantinli basketbolcular:
    1. Andres Nocioni – 0.4 blok
    2. Ruben Wolkowyski – 0.4 blok
    3. Manu Ginobili – 0.3 blok
    4. Luis Scola – 0.3 blok
    5. Fabricio Oberto – 0.2 blok

Tarihte NBA’e en çok basketbolcu veren 20 ülkeyi görmek için bu yazıya göz atmak isteyebilirsiniz…

OyuncuMaçDKSYRBAST.ÇBL
Manu Ginobili105725.413.33.53.81.30.3
Luis Scola74325.612.06.71.60.60.3
Andres Nocioni51423.410.54.51.20.40.4
Carlos Delfino50722.88.13.61.80.90.2
Fabricio Oberto33614.53.23.50.90.30.2
Pablo Prigioni27016.93.51.92.81.00.0
Walter Herrmann15212.85.42.10.40.20.1
Nicolas Brussino589.22.61.70.80.30.1
Ruben Wolkowyski418.02.01.20.10.20.4
Pepe Sanchez384.90.50.61.30.40.0
Nicolas Laprovittola189.73.30.61.60.20.1
Patricio Garino58.60.01.40.00.00.0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here