Triple-double’ın artık çok da büyütülmeyecek bir istatistik haline geldiği NBA’de bu istatistiği bir adım daha ileri taşıyan bir istatistik kategorisi mevcut: Quadruple-double… Yani bir maçta dört farklı olumlu istatistik kategorisinde çift haneye ulaşmak. NBA tarihinde bu istatistiğe ulaşabilmiş sadece dört oyuncu var. İlk olarak 1974’te Golden State Warriors pivotu Nate Thurmond‘un gerçekleştirdiği bu başarı daha sonra Alvin Robertson, Hakeem Olajuwon ve David Robinson tarafından yinelenirken, Robinson’un 1994’teki quadruple-double’ından sonra da bir daha tekrarlanamadı. NBA’de quadruple-double yapan oyuncular ve istatistikleri ise şu şekilde:

Hakeem Olajuwon - David Robinson
Hakeem Olajuwon – David Robinson
  • 18 Ekim 1974: Nate Thurmond (Golden State Warriors – Atlanta Hawks) – 22 sayı – 14 ribaunt – 13 asist – 12 blok. Warriors tarihinin en fazla ribaunt alan oyuncusu olan Thurmond, bu quadruple-double’ı 1974-1975 sezonunun ilk maçında yapmıştı.
  • 18 Şubat 1986: Alvin Robertson (San Antonio Spurs – Phoenix Suns) – 20 sayı – 11 ribaunt – 10 asist – 10 top çalma. NBA’de oynadığı dönemin en iyi defansif oyuncularından biri aynı zamanda da skorer bir isim olan Robertson bu iki özelliğini yaptığı quadruple-double ile taçlandırmıştır.
  • 29 Mart 1990: Hakeem Olajuwon (Houston Rockets – Milwaukee Bucks) – 18 sayı – 16 ribaunt – 10 asist – 11 blok. Hem savunması hem de oyun görüşü açısından oldukça dikkat çekici bir oyuncu olan Olajuwon’ın bu performansı, bir önceki quadruple-double’ı yapan oyuncu olan Alvin Robertson’ı kadrosunda bulunduran takıma karşı yapması ilginç bir tesadüf olmauştur.
  • 17 Şubat 1994: David Robinson (San Antonio Spurs – Detroit Pistons) – 34 sayı – 10 ribaunt – 10 asist – 10 blok. Spurs’un Amiral “The Admiral” lakaplı pota altı yıldızı NBA tarihinde gerçekleştirilmiş son quadruple-double’ı yaparken Spurs sahadan 115-96’lık bir galibiyetle ayrılmıştı.

Yukarıda sıraladığımız dört triple-double performansı dışında 3 Mart 1990’da yine Hakeem Olajuwon Golden State Warriors karşısında 29 sayı – 18 ribaunt – 9 asist – 11 blokluk bir performans sergilemiş, maç sonrasında Rockets yöneticileri Olajuwon’un ilk çeyrekteki bir pozisyonunun da asist olarak değerlendirilmesi gerektiği gerekçesiyle istatistik kağıdını 10 asist olarak güncellemişlerdir. NBA yönetimi pozisyonu tekrar değerlendirdiğinde resmi istatistiği 9 asist olarak düzeltmiştir; fakat bazı kaynaklar Hakeem Olajuwon’un bu maçta quadruple-double yaptığını iddia etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here