NBA’deki Fransız basketbolcuları düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen isim şüphesiz ki Tony Parker’dır. Parker ile birlikte günümüze kadar NBA’de forma giymiş 33 Fransız basketbolcuyu incelediğimizde hem Avrupa hem de NBA basketbolunda önemli yer edinmiş isimleri görüyoruz. Boris Diaw, Nicolas Batum, Joakim Noah gibi basketbolcuların yer aldığı listeye, NBA’deki en başarılı Fransız oyuncuların istatistiklerine beraber göz atalım:

Evan Fournier - Rudy Gobert
Evan Fournier – Rudy Gobert
  • NBA’de en fazla maç oynayan Fransız basketbolcular:
    1. Tony Parker – 1254 maç
    2. Boris Diaw – 1064 maç
    3. Nicolas Batum – 789 maç
    4. Joakim Noah – 667 maç
    5. Ian Mahinmi – 618 maç
  • NBA’de maç başına en fazla sayı kaydeden Fransız basketbolcular:
    1. Tony Parker – 15.5 sayı
    2. Evan Fournier – 14.1 sayı
    3. Rudy Gobert – 11.7 sayı
    4. Nicolas Batum – 11.6 sayı
    5. Joakim Noah – 8.8 sayı
  • NBA’de maç başına en fazla ribaunt alan Fransız basketbolcular:
    1. Rudy Gobert – 11 ribaunt
    2. Joakim Noah – 9.1 ribaunt
    3. Nicolas Batum – 5.2 ribaunt
    4. Ian Mahinmi – 4.4 ribaunt
    5. Boris Diaw – 4.4 ribaunt
  • NBA’de maç başına en fazla asist yapan Fransız basketbolcular:
    1. Tony Parker – 5.6 asist
    2. Nicolas Batum – 3.8 asist
    3. Boris Diaw – 3.5 asist
    4. Frank Ntilikina – 3.1 asist
    5. Joakim Noah – 2.9 asist
  • NBA’de maç başına en fazla top çalan Fransız basketbolcular:
    1. Nicolas Batum – 1 top çalma
    2. Evan Fournier – 0.9 top çalma
    3. Tony Parker – 0.8 top çalma
    4. Frank Ntilikina – 0.8 top çalma
    5. Joakim Noah – 0.8 top çalma
  • NBA’de maç başına en fazla blok yapan Fransız basketbolcular:
    1. Rudy Gobert – 2.2 blok
    2. Joakim Noah – 1.3 blok
    3. Ronny Turiaf – 1.3 blok
    4. Ian Mahinmi – 0.7 blok
    5. Kevin Seraphin – 0.7 blok

Tarihte NBA’e en çok basketbolcu veren 20 ülkeyi görmek için bu yazıya göz atmak isteyebilirsiniz…

OyuncuMaçDKSYRBAST.ÇBL
Tony Parker125430.515.52.75.60.80.1
Boris Diaw106427.08.64.43.50.60.5
Nicolas Batum78931.411.65.23.81.00.6
Joakim Noah66727.98.89.12.90.81.3
Ian Mahinmi61816.85.24.40.60.60.7
Mickael Pietrus55721.58.33.10.80.70.4
Evan Fournier51828.414.12.72.60.90.1
Ronny Turiaf47317.04.73.71.30.41.3
Johan Petro47315.44.73.90.50.40.5
Rudy Gobert46829.511.711.01.40.72.2
Kevin Seraphin42315.26.03.50.60.20.7
Alexis Ajinca29313.35.33.90.50.40.6
Michael Stewart28611.62.23.20.30.21.0
Tariq Abdul-Wahad23620.47.83.31.10.80.4
Timothe Luwawu-Cabarrot21015.95.82.00.90.40.1
Joffrey Lauvergne20813.65.63.80.90.30.2
Yakhouba Diawara18714.03.51.40.70.30.1
Rodrigue Beaubois18215.97.11.92.10.70.3
Frank Ntilikina17821.36.02.23.10.80.3
Mickael Gelabale14516.24.62.30.80.30.2
Jerome Moiso1459.62.72.70.30.30.5
Nando De Colo11911.93.81.81.70.50.1
Elie Okobo10715.64.91.72.20.50.1
Guerschon Yabusele746.62.31.40.40.20.2
Sekou Doumbouya3819.86.43.10.50.50.2
Axel Toupane2514.13.51.30.60.30.3
Vincent Poirier215.41.91.60.30.10.3
Damien Inglis207.81.81.60.50.30.2
Jaylen Hoard137.92.92.50.30.40.0
Antoine Rigaudeau118.31.60.70.60.30.0
Adam Mokoka1110.22.90.90.40.40.0
Pape Sy37.02.31.00.70.30.0
William Howard26.60.01.00.50.00.0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here