NBA’de geri dönüş maçları başladığından beri belki de en büyük hayal kırıklığını yaşatan takım olan Memphis Grizzlies‘ta Play-Off’lar açısından oldukça önemli olan Batı Konferansı sekizinciliğini koruma kaygısı iyiden iyiye baş gösteriyor. Dün gece Oklahoma City Thunder karşısında ilk çeyrekte bir ara 19-37 geriye düşen; fakat sonrasında can havliyle 18 sayı geriden gelip maçı 121-92 kazanan Grizzlies (bknz: maç detayı) dört maçlık yenilgi serisi sonrası ilk galibiyetini elde etse de, takımın genel olarak sergilediği inişli çıkışlı performans sekizinciliği koruma yönünde soru işaretleri yaratmakta. Hatta öyle ki, dün akşam Oklahoma City Thunder karşısındaki geri dönüş olmasa, aşağıdan gelen 30 galibiyetli takımları da düşündüğümüzde Grizzlies’ın Play-In biletini alması bile oldukça şüpheli hale gelecekti.

Ja Morant - Memphis Grizzlies
Ja Morant – Memphis Grizzlies (foto referans: nba.com)

Play-Off’ların başlamasına sadece üç maç kala 33 galibiyetle en yakın rakibi Portland Trail Blazers‘ın bir galibiyet önünde Batı Konferansı’nda sekizinci sırada yer alan Memphis Grizzlies‘ın onuncu San Antonio Spurs ile arasında 2, on birinci New Orleans Pelicans ve on ikinci Phoenix Suns ile arasında 2.5 galibiyetlik fark bulunuyor. Bu beş takımın kalan maçları ise şu şekilde sıralanmış durumda.

  • Memphis Grizzlies (33-37): Raptors – Celtics – Bucks
  • Portland Trail Blazers (32-38): Clippers – 76ers – Mavericks – Nets
  • San Antonio Spurs (30-38): Pelicans – Rockets – Jazz
  • New Orleans Pelicans (30-39): Wizards – Spurs – Kings
  • Phoenix Suns (30-39): Heat – Thunder – Sixers – Mavericks

Bu takvime baktığımızda Memphis Grizzlies’ın kalan üç maçının oldukça zorlu olduğunu, mevcut form durumu ve performansıyla, rakipleri oyuncu dinlendirmediği takdirde galibiyet elde etmesinin oldukça zor olduğunu görüyoruz. Her ne kadar alacakları bir galibiyet bile onların sekizincilik ihtimaline oldukça artıracak olsa bile, o bir galibiyeti elde etmeleri daha çok son maçta Milwaukee Bucks’ın yedek ağırlıklı bir kadroyla sahaya çıkmasına bağlı gibi. Galibiyet alamadıkları durumda ise işler oldukça karışacak. Zira Ben Simmons’suz Sixers ve formsuz Nets ile karşılaşcak olan Portland Trail Blazers sekizinciliğe gözünü dikmiş durumda. Geriden ise kalan maçlarda Pelicans, Rockets ve Jazz ile karşılaşacak San Antonio Spurs, yine nispeten kolay rakipleri karşısında bulacak New Orleans Pelicans ve NBA Bubble’ın yenilgisiz takımı Phoneix Suns geliyorlar. Bir başka deyişle Grizzlies’a acil galibiyet gerekiyor. Aksi takdirde bırakın sekizinciliği Play-In bileti bile tehlikeye girebilir.

NBA Puan Durumu’na bu linkten ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here