ING Basketbol Süper Ligi’nde pazar gününün açılış maçında ligin oynadıkları basketbolla seyir zevki veren iki takımı karşı karşıya geldi. HDI Sigorta Afyon Belediyespor’un Beşiktaş’ı konuk ettiği maç iki takımın da tempolu basketbolu tercih ettikleri zevkli bir mücadeleye sahne olurken, ilk yarıyı 40-42 geride tamamlayan Beşiktaş, ikinci yarıda Alperen Şengün’ün devreye girmesi ve ev sahibi ekibin pota altında yaşadığı faul problemi sonrasında final periyodunda oyunun kontrolünü eline geçirerek (33-9 final periyodu skoru) sahadan 96-73 galip ayrıldı ve 14. maçında 7. galibiyetini elde etti. Beşiktaş’ta Alperen Şengün 23 sayı – 17 ribaunt – 4 asist – 2 top çalma – 3 blokla maçın yıldızı oldu. 

ING Basketbol Süper Ligi - HDI Sigorta Afyon Belediye - Beşiktaş
ING Basketbol Süper Ligi – HDI Sigorta Afyon Belediye – Beşiktaş (foto referans: Beşiktaş resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya Beşiktaş Şehmus Hazer‘in agresif hücum performansı ile sayılar bularak başlarken, Alperen Şengün‘ün de sayı bulamasa da rakip uzunlara yaptırdığı faullerle pota altında etkili olduğunu izledik. HDI Sigorta Afyon Belediyespor’da ise Pako Cruz‘un sayı ve asistleri yanında Tanner Leissner‘ın yüzdeli hücumları ön plana çıkarken, Chris Wright ve Sinan Sağlam‘ın savunmadaki enerjiyi yükseltmesi akabinde, topu görece daha iyi paylaşan ve asist üzerinden sayılar bulan ev sahibi ekip ilk 10 dakikayı 25-19 önde geçti. 

İkinci çeyrek başında Evaldas Kairys‘in pota altında Furkan Haltalı’ya sağladığı üstünlükle sayılar bulan ve farkı çift hanelere çıkaran ev sahibi ekipte Kairys’in üçüncü faulün alması, çeyrek başındaki ivmeyi çabuk kaybetmelerine neden oldu. Joel Berry‘nin isabetli dış şutlarla devreye girdiği bu dönemde Şehmus Hazer‘in de enerjisiyle Beşiktaş’ı hem hücumda hem de savunmada seviye atlatması Beşiktaş’ın oyunu dengeleyip devrenin bitimine 2 dakika kala 38-37 öne geçmesini sağlarken, son iki dakikada daha yüzdeli hücum eden HDI Sigorta Afyon Belediyespor ilk yarıyı 42-40 önde tamamladı. 

Soyunma odası dönüşü pota altında Alperen Şengün‘ü daha fazla kullanmaya başlayan Beşiktaş ikinci yarıya 6-0’lık bir seriyle başlarken, HDI Sigorta Afyon Belediyespor da Egemen Güven‘in orta mesafe isabetleriyle oyunu dengede tuttu. Bu çeyrekte Chris Wright ve Pako Cruz asistleriyle ev sahibi ekibin hücumlarını yönlendirirlerken, çeyreğin sonuna doğru HDI Sigorta Afyon’da Chris Wright, Beşiktaş’ta ise Egehan Arna ve Joel Berry‘nin karşılıklı üç sayı isabetleri maçın dengede seyretmesini ve son 10 dakikaya girerken 64-63’lük HDI Sigorta Afyon Belediyespor üstünlüğünü beraberinde getirdi. 

Final periyoduna Joel Berry & Furkan Haltalı ikilisinin pota altındaki uyumuyla başlayan, Egehan Arna & Şehmus Hazer‘den de birer üç sayı isabeti bulan Beşiktaş 3.5 dakikada 12-2’lik bir seri yakalayarak skoru 75-66’ya getirdi. Evaldas Kairys’in üçüncü çeyrekte beş faul alması sonrası pota altında Egemen Güven’in yalnız kaldığı, onun dinlendirildiği dönemde de oldukça kısa bir beşle sahada kalan HDI Sigorta Afyon Belediyespor’un pota altı üstünlüğünü tamamen Beşiktaş’a bıraktığı bu çeyrekte farkı açmaya devam eden Beşiktaş, özellikle son birkaç dakikada ev sahibi ekibin tamamen oyundan kopması sonrası farkı 20 sayı üzerine çıkardı ve sahadan 96-73’lük galibiyetle ayrıldı. 

Beşiktaş’ta Alperen Şengün 23 sayı – 17 ribaunt – 4 asist – 2 top çalma – 3 blokla maçın yıldızı olurken, maça estetik smaçlarıyla heyecan katan Şehmus Hazer 16 sayı – 6 ribaunt, Joel Berry 14 sayı – 4 ribaunt – 4 asist, Egehan Arna 4/5 üç sayı isabetiyle 14 sayı – 7 ribaunt – 3 asist ve Markell Johnson da 14 sayı – 7 asistle galibiyette pay sahibi oldular. HDI Sigorta Afyon Belediyespor’da ise Pako Cruz 22 sayı – 4 asist, Chris Wright 16 sayı – 10 asist – 4 top çalma, Tanner Leissner 13 sayı – 6 ribaunt – 2 top çalma ve Egemen Güven de 12 sayı – 7 ribauntla mücadele ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here