FIBA Europe Cup çeyrek final ilk maçında Ukrayna’da BC Kyiv Basket’in konuğu olan Pınar Karşıyaka 89-71’lik galibiyetle İzmir’deki rövanş maçı öncesi yarı final için önemli bir avantaj elde etti. Karşılaşmanın ilk çeyreği dışında istediği oyunu sahaya yansıtıp maçın kontrolünü elinde tutan Kaf Kaf farklı galibiyetle İzmir’deki maçı formalite havasına sokarken, FIBA Europe Cup’ta alınan farklı galibiyetlere bir yenisinin daha eklenmesi Pınar Karşıyaka’nın kupanın en önemli favorisi olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

FIBA Europe Cup | BC Kyiv Basket - Pınar Karşıyaka | Brandon Triche
FIBA Europe Cup | BC Kyiv Basket – Pınar Karşıyaka | Brandon Triche (Fotoğraf Karşıyaka resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Karşılaşmanın ilk yarısında oyunda kaldığı dakikalarda Jordan Morgan ile etkili olan Pınar Karşıyaka, savunmada yeterli sertliği sahaya yansıtamayınca ilk 10 dakika 21-20 ev sahibi ekip lehine sonuçlandı. Özellikle Semih Erden’in pota altında Koreniuk karşısında savunmada etkisiz kalması Karşıyaka savunmasının zayıf noktası olarak dikkat çekerken, Marek Klassen ve Maksym Pustozvonov ile gelen dış şutlar BC Kyiv Basket’in skorda önde kalmasını sağladı. İkinci çeyrekle birlikte oyuna giren Brandon Triche‘in sayı ve asistleri Pınar Karşıyaka’nın hücumda beklenen ivmeyi yavaş yavaş yakalamasını sağlarken, DJ Kennedy ve Tony Taylor’un hem saha içi hem de serbest atış çizgisinden skor üretmesi sonrası ilk 20 dakika 48-40 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle tamamlandı. 

İkinci yarıya hücumda durgun başlayan Pınar Karşıyaka’da Jordan Morgan dışındaki isimlerin skor üretimine katkıda bulunamaması ilk beş dakika sonunda farkın 3 sayıya kadar düşmesine neden oldu: 49-52. Amath M’Baye‘nin hızlı hücumu bitiren smacıyla adeta bu çeyrekteki uykusundan uyanan Kaf Kaf, M’Baye ve Morgan’ın sayılarıyla tekrar farkı açmaya başlarken, çeyrek sonunda 67-60’lık üstünlükle son 10 dakikaya 7 sayılık bir avantajla girdi. Final periyoduna da Amath M’Baye’nin üçlüğüyle başlayan Pınar Karşıyaka skordaki üstünlüğünün rehavetine kapılmadan savunmada geri adım atmayınca çeyrek boyunca farkı açmaya devam etti. Brandon Triche ve Amath M’Baye ile sayılar bulmaya devam eden Kaf Kaf maçı 20 sayı seviyelerine çekerken, 89-71’lik galibiyetle İzmir’deki maç öncesi yarı finali neredeyse garantilemiş oldu.

Pınar Karşıyaka’da Brandon Triche 4/5 iki sayı ve 2/2 üç sayı isabetiyle 16 sayı – 4 ribaunt – 3 top çalma, Jordan Morgan 16 sayı – 5 ribaunt ve Amath M’Baye 16 sayı – 7 ribaunt – 4 asist ile en skorer oyuncular olurlarken, Tony Taylor 13 sayı – 4 asist ve DJ Kennedy de 11 sayı – 8 ribaunt – 2 top çalmayla galibiyete önemli katkılarda bulundular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here