Basketball Champions League Sekizli Finali’ndeki ikinci maçında İspanyol Casademont Zaragoza ile karşılaşan Pınar Karşıyaka, son çeyreği büyük bir çekişmeye sahne olan maçı 7 sayı geriden gelip 84-79 kazanarak adını finale yazdırdı. İlk yarısını 43-33 önde tamamladığı maçın üçüncü çeyreğinde kontak kapatan Kaf Kaf, son 9 dakikaya 7 sayı geride girse de, önce Onuralp Bitim‘in verdiği enerji, ardından da Amath M’Baye & Raymar Morgan ikilisinin sayılarıyla sahadan 84-79 galip ayrıldı ve Şampiyonlar Ligi’nde adını finale yazdırdı. Pınar Karşıyaka’da en skorer oyuncu ise 7/7 üç sayı isabetiyle 24 sayı kaydeden Sek Henry oldu.   

Basketball Champions League - Pınar Karşıyaka finalde
Basketball Champions League – Pınar Karşıyaka finalde (foto referans: www.fiba.basketball)

Karşılaşmanın ilk yarısında oldukça yüzdeli hücum eden Pınar Karşıyaka özellikle kısalarının verdiği katkılarla farkı çift hanelere çıkardı. Sek Henry‘nin üç sayı çizgisi gerisinden 6/6 isabeti Pınar Karşıyaka’nın hücumda kolaylıkla skor üretmesinde etkili olurken, Tony Taylor ve Metecan Birsen‘in de önemli anlarda hücumda yaptığı katkılar ilk yarı sonunda Pınar Karşıyaka’nın 43-33 önde olmasını sağladı. İlk yarıda pota altından fazla skor üretemese de ribauntlarda etkili olan ve rakip uzunları faul problemine sokan Kaf Kaf, ikinci çeyrekte zaman zaman hücumda ritmi kaybedip farkın kapanmasına izin verse de, soyunma odasına çift haneli farkla gitmesini bildi.

İkinci yarıya istediği başlangıcı yapamayan Pınar Karşıyaka, karşılıklı sayılarla başlayan devrenin ilerleyen dakikalarında savunma sertliğini artıran Casademont Zaragoza’nın bu sertliğine karşılık veremeyince fark hızla kapanmaya başladı. Önce savunmada Karşıyaka’yı düzenden çıkaran İspanyol ekibi, ardından da Jacob Wiley‘nin dominant performansı ve Ellas Harris‘in mücadelesiyle kolayca skor üretip son 10 dakikaya girerken 60-57 ile öne geçti. 

Final çeyreğine 4-0’lık Zaragoza serisiyle başlanırken, Pınar Karşıyaka’da morallerin bozulmaya başladığı anlarda Amath M’Baye ve Onuralp Bitim‘in hem hücum hem de savunmadaki katkıları yeşil kırmızılıların tekrar maç ortak olmasını sağlarken, son 9 dakikaya 57-64 geride giren Pınar Karşıyaka, üç dakikada elde ettiği 12-4’lük seriyle tekrar skorda üstünlüğü elde etti. Bu dakikadan itibaren daha agresif savunma yapan ve Raymar Morgan & Amath M’Baye ikisiyle skor üreten Kaf Kaf sahadan 84-79’luk galibiyetle ayrılarak Şampiyonlar Ligi’nde finale yükseldi. 

Pınar Karşıyaka’da Sek Henry 7/7 üç sayı isabetiyle 24 sayı kaydederek en skorer oyuncu olurken, Amath M’Baye 17 sayı, Raymar Morgan 14 sayı – 6 ribaunt – 3 top çalma ve Tony Taylor da 12 sayı – 6 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. Pınar Karşıyaka 20/34 serbest atış attığı, 18 top kaybı yaptığı maçta %57 ile üç sayı atıp, rakibin dış şut yüzdesini oldukça düşük seviyede tutarak galibiyete ve final biletine uzanmış oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here