Basketbolun 1891 yılı aralık ayında James Naismith tarafından keşfedilmesi ve 1892’de ilk kuralların yayınlanmasının ardından, basketbol öncelikle erkekler arasında oynanmaya başladı. Kadın basketbolu ise fazla gecikmeden, ilk kez 1892 yılı sonlarına doğru bir beden eğitimi öğretmeni olan Senda Berenson (Abbott)’un oyun kurallarını öğrenmesi ve Smith College’de oynatmaya başlamasıyla hayat buldu. O yıllarda kadın – erkek eşitliği diye bir olgu söz konusu olmaması ve kadınların “evde yapması gereken sorumluluklar”dan dolayı, yorulmalarını engellemek amacıyla, daha yumuşak kurallara sahip olan kadın basketbolu 9’ar kişiden oluşan takımlarla oynanmaya başladı.

Kadın Basketbolu Tarihi
Kadın Basketbolu Tarihi (referans: USSportHistory)

Senda Berenson’un modifiye ettiği kurallara göre oyun alanı iki yarı sahada da üç alana bölünmüş olup, oyuncuların daha az yorulmasını sağlamak amacıyla top sürme, paslaşma gibi kurallara belli kısıtlamalar getirilmişti. Bu kurallar küçük değişikliklere uğrasa da, kadın basketbolunda sahanın ayrıldığı 3 bölümden 2’ye düşmesi 1930’ların sonunu, 5 kişilik takım ve tüm oyuncuların tam sahada top sürebilmesine izin veren kural değişiklikleri ise 1971 yılını beklemek durumunda kaldı.

Bilinen ilk kadın basketbol maçı 1892 sonlarında California Üniversitesi ile Miss Head’s Okulu arasında oynanmakla birlikte, ilk resmi mücadele de 4 Nisan 1896‘da Berkeley College ve Stanford College arasında oynandı ve maçı 2-1 Stanford kazandı. 1915 yılında Percy Page’in kurduğu Edmonton Grads (Kanada takımı) ise kadın basketbolunun yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. Senelerce kadın basketbolunun lokomotifi olan ve diğerlerine de örnek olan Edmonton Grads, 1915 – 1940 yılları arasında oynadığı 522 maçta 502 galibiyetle kadın basketbolunu domine etti ve yayılmasında önemli rol oynadı.

Edmonton Grads
Edmonton Grads (fotoğraf referans: The Globe and Mail)

Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası ilk kez 1953’te düzenlenirken, ilk şampiyon finalde Şili’yi 49-36 mağlup eden ABD oldu. Kadın basketbolu olimpiyatlarda ise ilk kez 1976 Montreal’de temsil edilirken, beş maçının tamamını kazanan Sovyetler Birliği ilk olimpiyat altın madalyasının da sahibi oldu. 1997’de ise WNBA kuruldu. İlk WNBA maçı 21 Haziran 1997’de New York Liberty ve Los Angeles Sparks arasında oynanırken, Houston Comets ilk NBA şampiyonu olarak tarihe geçti. Avrupa kadın basketboluna baktığımızda ise Eurobasket Women‘ın 1938, Euroleague Women‘ın ise 1959 yılından beri düzenlendiğini görmekteyiz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here