Bilenler bilir, bilmeyenler için bir kez daha yazayım; ben en büyük hobisi basketbol olan beyaz yakalı bir mühendisim. Yeri geliyor, işlerin yoğunluğundan dolayı bir hafta hiç yazı yazamadığım oluyor. Bu hafta da öyle haftalardan biriydi. Kısa uykularla geçirdiğim bir hafta sonrasında cumartesi akşamı gözlerim erken kapanmaya başladı. Haliyle birçok akşam yaptığım gibi “bu gece televizyondaki maç programı neymiş acaba” demeden yatağa yönelmeye çok yakındım. Yine de bakmadan geçemedim; iyi ki de öyle yapmışım. Los Angeles Lakers – Utah Jazz maçını ve Jazz’da Ersan İlyasova‘nın ilk beşte sahaya çıkacağını görünce, “hiç olmazsa ilk yarısını izleme gayreti göstermeye değer” diyerek TV başına geçtim. Geçtiğime de değdi hani… Maça art arta üçlük isabetleriyle başlayan Ersan İlyasova “basketbol kariyerinin sonuna geldi” diyenlere inat 6/8 üç sayı isabetiyle kariyer rekorunu egale edip karşılaşmayı 20 sayı – 5 ribaunt – 4 top çalma ve 2 blokla tamamladı. Ersan bu maçta top çalma üç sayı isabetinde kariyer rekorlarını egale etti.

Ersan Ilyasova - Utah Jazz
Ersan Ilyasova – Utah Jazz (foto referans: Utah Jazz resmi Twitter hesabı)

Ersan İlyasova kağıt üzerinde 1987 doğumlu; fakat tüm Türk basketbolseverler o hesapların biraz karışık olduğunu bilirler. Önümüzdeki ay kağıt üzerinde 34 yaşına adım atacak olan, belki de biyolojik yaşı çok daha farklı olan Ersan’ın kendini her daim hazır tutabilmesi onu çok değerli yapan bir detay. Ersan dün gece NBA’deki 13. sezonunda 817. normal sezon maçına çıktı. 51 Play-Off maçını da dikkate alırsak, 850 maçın üzerinde taraflı tarafsız herkes tarafından saygı duyulan bir NBA kariyerine sahip. Türk Milli Takımı formasıyla sayısız maç ve galibiyet, 2004 Albert Schweitzer Turnuvası ve 2006 U20 Avrupa Şampiyonası MVP’si, 2010’da Dünya ikincisi olan Milli Takımımız’ın en skorer ve en ribauntçu oyuncusu, sakat olduğu sezonlar hariç yaz aylarını milli forma altında geçirmekten çekinmeyen bir deli yürek. 2019 Dünya Kupası’nda ABD’ye karşı oynanan unutulmaz maçta 23 sayı – 14 ribauntluk performansıyla da Rüya Takım’a karşı kafa tutan bir yıldız. Özetle gerek performansı gerekse kişiliğiyle saygı duyulacak bir karakter.

Ersan İlyasova yakın geçmişte milli takımdan affını isteyince üzerinde çok konuşulmuştu. Önceki seneleri, o senelerde keyfi olarak milli takımdan affını isteyen oyuncuları ve Ersan’ın da artık kariyerinin sonlarında olduğunu düşündüğümüzde “Milli Takım’ın başarısızlığını Ersan’a yüklemek ona yapılmış ayıptır” demiştim. Bunca emek üzerine birkaç maç gelmeme lüksü olan bir oyuncudur Ersan. Bununla birlikte, bu sezon başında boşta olduğunu da unutmamak gerek. Fakat kontratı olmamasına rağmen, tıpkı sosyal medya hesaplarında birçok kez paylaştığı gibi, kendini hazır tutmaya devam etti, yan gelip yatmadı, çalıştı; ilerleyen yaşının dezavantajını çalışarak, tatil yapmayarak ortadan kaldırdı ve Utah Jazz ile belki de kariyerinin son anlaşmasına imza attı.

Utah Jazz’daki ilk iki ayında 8 maçta toplam 17 sayı atan Ersan, takımdaki birkaç sakatlık nedeniyle dün ilk kez ilk beşte forma giyme şansı bulunca bu şansı iyi kullandı ve ilk çeyrekte 5/5 üç sayı isabetiyle ilk beşi ne kadar özlediğini gösterdiği maçı 20 sayı – 5 ribaunt – 4 top çalma ve 2 blokla tamamlayıp ilerleyen yaşına rağmen kendini ne ölçüde hazır tuttuğunu tüm NBA’e göstermiş oldu. Hele o Kyle Kuzma’ya yaptığı blok yok mu!!! Veteran Ersan değil de genç Tatum yapıyor sanki o bloğu!!! Dün maç sırasında sosyal medyada onunla ilgili yazılanları, özellikle de yabancı basketbolseverlerin yazdıklarını gördüğümüzde gururlanmamak mümkün değil. Herhalde bu kadar erken faul problemine girmese, maçın uzatmaya gittiğini de düşündüğümüzde bir kariyer rekoru izleyebilirdik. Hatta ilk çeyrekte performansı sonrası bazı Türk basketbolseverler, “NBA rekoru gelir mi acaba” diye ümitlenmeye başlamışlardır muhtemelen.

Rekor gelir gelmez, o ayrı konu; ama böyle bir basketbolcuya sahip olmaktan bir Türk basketbolsever olarak gurur duyduğumu belirtmek isterim. Belki de NBA’deki son sezonunu geçiren Ersan basketbolu bırakmazsa, iddialı birkaç Euroleague kulübü de ona güzel kontratlar önermek üzere muhtemelen sırada bekliyorlardır. Yaşlanmak bilmeyen bir Ersan yaratmışlar, bunun gururunu yaşamak da bizlere düşmüş. Sadece dün gece değil, yıllardır seni izlerken bize bu gururu yaşattığın için teşekkürler Ersan İlyasova.

Baran Atılgan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here