Üçünde NBA şampiyonluğu ile sonuçlanan üst üste 5 NBA Finali ardından 2019-2020 NBA sezonunda oynadığı 65 maçın sadece 15’ini kazanabilen, bir sezon içinde 57-25’lik bir galibiyet oranından 15-50’ye kadar gerileyen Golden State Warriors’ta 2020-2021 sezonu bir geri dönüş yılı olabilecek mi? 2020 Play-Off’larında Kevin Durant ve Klay Thompson’ın sakatlıklarıyla başlayan uğursuzluk serisi, Kevin Durant’ın takımdan ayrılması, Klay Thompson’ın sezon boyu takımdan uzak kalması, Stephen Curry’nin uzun süre sahalardan uzak kalmasına neden olan elindeki sakatlığı ve bu isimlerin yokluğunda Draymond Green’in yeterli verimi verememesi bu çöküş dönemindeki önemli etkenlerdi. COVID-19 arası öncesi, Play-Off’lara katılamaması kesinleşen ilk takım olarak oldukça kötü bir unvanı da eline geçiren Warriors’ta önümüzdeki sezonun olası başarı potansiyeli ise taraftarları umutlandırmakta.

Stephen Curry - Klay Thompson - Draymond Green - Golden State Warriors
Stephen Curry – Klay Thompson – Draymond Green – Golden State Warriors (fotoğraf referans: nba.com)

2020-2021 sezonunun başlangıcının Aralık 2020’yi bulabileceği öngörüsü kuşkusuz Golden State Warriors’un hazırlanması açısından bir artı olarak görülebilir. Hatta sakatlıktan yeni çıkacak isimler ve gelişme potansiyeli olan oyuncuların varlığı düşünüldüğünde, bu gelişmeden en karlı çıkacak takımlardan biri olacaklar. Stephen Curry ve Klay Thompson’ın iyileşme süreçlerinin aceleye getirilmesine gerek olmayacak olması – ki iki oyuncunun da sakatlıklarının artık kalmadığı belirtiliyor- , potansiyelli çaylaklar Eric Paschall, Ky Bowman ve Jordan Poole’un Curry ve Thompson’lı sisteme adapte olabilmeleri ve katkı veren rol oyuncuları haline gelebilmeleri için gerekli zamana sahip olmaları ve her şeyden önemlisi de, 2020 NBA Draftı’nın üst sıralarından seçecekleri oyuncunun takıma vereceği katkı Warriors taraftarlarını önümüzdeki sezon için oldukça umutlandırmakta. Bu anlamda Warriors yönetimi ve taraftarı Draft Lottery sonuçlarına oldukça önem veriyor. 

2020-2021 sezonu bir bakıma da, Golden State Warriors’taki tüm oyuncular için kendilerini kanıtlama sezonu olacak. Hem Stephen Curry hem de Klay Thompson, onlarsız geçen sezondaki başarısızlıktan sonra, Kevin Durant’siz de başarı kazanabileceklerini kanıtlamak için mücadele edecekler. Bu sezon takımı dipten kurtaramayan çaylaklar, yanlarında iyi bir lider olduğunda başarının bir parçası olabileceklerini, aynı zamanda da gelişimlerini ispat etmek durumundalar. Drafttan gelecek isim ise, ki iyi bir draft kurası sonucu bu ismin 2001 doğumlu 2.16 boyundaki James Wiseman olabileceğini düşünüyorum, çaylak sezonunda kendini ispat etme fırsatını değerlendirmek isteyecektir. Tüm bunlar dikkate alındığında bir senelik aradan sonra Golden State Warriors’un 2020-2021 sezonuna önemli favorilerden biri olarak başlayacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here