Gürcistan’da düzenlenen FIBA U20 European Challenger‘daki ikinci maçında ev sahibi Gürcistan ile karşılaşan 20 Yaş Altı Milli Takımımız sahadan 69-77 mağlup ayrıldı ve ikinci maçında ilk mağlubiyetini elde etti. Kabus gibi geçen ve basketbolun tüm yanlışlarını sahaya yansıttığımız ilk yarıyı 29-46 geride kapatan, ikinci yarının başında da rakibine 0-9’luk bir seri vererek 26 farkla geri düşen millilerimiz, yaptıkları baskılı savunmayla bitime 5 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indirseler de, son dakikalarda gelen Gürcistan üçlüklerine engel olamayınca sahadan 69-77 mağlup ayrılmaktan kurtulamadılar.

FIBA U20 European Challenger - Türkiye
FIBA U20 European Challenger – Türkiye

Karşılıklı basketler geçen ilk 4 dakikayı 9-8 önde geçen 20 Yaş Altı Milli Takımımız, bu dakikadan sonra Gürcistan’ın sert savunması karşısında hücum etmekte zorlanıp bu sertlik karşısında savunmada da oyundan düşünce potamızda 0-15’lik bir seri gördük ve ilk 10 dakika 23-10 Gürcistan lehine sonuçlandı. Düşük seviyedeki savunmamız nedeniyle müsait dış şut imkanları bulan ve bunları da yüzdeli şekilde sayıya çeviren Gürcistan takımı ikinci çeyrekte de hücum ritmini korurken, devre boyunca 10/14 ile üç sayı isabeti elde etmeleri üstünlüklerini koruyup soyunma odasına 46-29 önde gitmelerini sağladı. Milli Takımımızın ise Gürcistan’ın sert savunmasına karşılık çabuk geri adım attığı ve hücumda kolayca düzenden çıktığımız dikkat çekerken, aldığımız 15 hücum ribaundu ve kullandığımız 12 fazla şuta rağmen devreyi 17 farkla geride kapatmamız ise birçoğu air-ball ya da top kaybıyla neticelenen hücumlarımızın ne kadar yüzdesiz olduğunun bir kanıtı oldu.

İkinci devrenin başında Milli Takımımız aleyhine üst üste çalınan teknik fauller faul hakkımızın çok çabuk dolmasına neden olurken, bu önemde gelen 9-0’lık Gürcistan serisi farkı 26 sayıya kadar çıkardı. Bu kararlara savunmadaki agresifliklerini artırarak reaksiyon gösteren millilerimiz tam saha baskılı savunma ile Gürcistan hücumlarını düzenden çıkarıp, Karahan Tuan Efeoğlu‘nun üçlükleriyle 16-3’lük bir seri yakalarken, dış şut isabetlerinin de gelmeye başlamasıyla son 10 dakikaya girerken farkı 10 sayıya kadar indirdiler: 51-61.

Final çeyreğinin başında da savunma motivasyonunu üst seviyede tutan 20 Yaş Altı Milli Takımımız Gürcistan’ı ilk üç çeyreğin en etkili ismi Lasha Mikeladze üzerinden zorlama şutlarla oynamaya zorlayınca rakibine 4 dakika boyunca sayı izni vermedi. Bu dönemde aldığımız kritik hücum ribauntları sonrasında bulduğumuz ikinci şans sayıları 4.5 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indirmemizi sağlarken (61-64), çeyrek başından beri hücumda yaptığımız çok basit hatalar skoru dengelememizin önüne geçti ve Gürcistan Tavakarashvili, Sulkhanishvili ve Gaprindashvili ile bulduğu üst üste üç üçlük sonrası 2.5 dakika kala farkı tekrar 10 sayıya çıkarıp kalan süreyi de iyi kullanarak sahadan 77-69 galip ayrıldı.

20 Yaş Altı Milli Takımımız’da Yiğit Karalar 13 sayı,  Karahan Tuan Efeoğlu 3/4 üç sayı isabetiyle 12 sayı – 7 ribaunt , Bora Yaşar 12 sayı – 6 ribaunt, Ozan Yılmaz 12 sayı – 5 ribaunt – 7 asist ve Koralp Türk de 11 sayı – 8 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. Gürcistan’da ise Lasha Mikeladze‘nin 22 ve Nikoloz Gaprindashvili‘nin 16 sayısı galibiyeti getiren başlıca performanslar oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here