Basketbolla ilk tanıştığımız yıllarda bir söz vardı. Oyun kurucun ve pivotun ne kadar iyiyse, takımın o kadar iyi olur diye. Dominant bir pivot her şeyi değiştirebilir, tabi takımında etkili bir de oyun kurucun varsa o zaman durdurulamazsın. Tabi bu girişten sonra vereceğim örneğin Gaziantep Basketbol olması sizi bir miktar güldürebilir; fakat biraz abartı da olsa bugün Gaziantep Basketbol’un Galatasaray deplasmanındaki galibiyetini en iyi betimleyen anlatım bu olur heralde. Mouhammadou Jaiteh‘in pota altındaki etkinliği ve 27 sayısı yanında, Can Uğur Öğüt & İsmail Cem Ulusoy ikilisinden gelen toplam 17 asist ve 6 top çalma Gaziantep Basketbol’un 90-86’lık galibiyetindeki en önemli etkenlerdi.

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Gaziantep Basketbol - Mouhammadou Jaiteh
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Gaziantep Basketbol – Mouhammadou Jaiteh
(foto referans: Gaziantep Basketbol resmi Twitter hesabı)

Bugün Galatasaray deplasmanında 90-86’lık bir galibiyete uzanan Gaziantep Basketbol’da tüm dişliler doğru şekilde çalıştılar ve galibiyette önemli pay sahibi oldular; fakat pota altında durdurulamayan bir Mouhammadou Jaiteh vardı ki, her ne kadar maç sonunda Galatasaray’ın ribauntlarda istatistiksel bir üstünlüğü gözükse de, özellikle ilk yarıda Gaziantep ekibinin pota altını domine etmesinde çok etkili oldu. Sezon başından beri zaten pota altında ciddi problem yaşayan Galatasaray’ın uzunlarına karşı önemli bir üstünlük kuran ve 37 dakika sahada kalıp 27 sayı – 6 ribauntluk bir performans sergileyen Jaiteh, sarı kırmızılı uzunlarına kendisini durdurma yolunda faul yapmaktan başka bir çare bırakmadı.

Gaziantep Basketbol’da tabiki Marko Tomas ve Trevis Simpson’un galibiyette önemli katkıları oldu; fakat bana göre Jaiteh dışında ön plana çıkan iki önemli isim oyun kurucular Can Uğur Öğüt ve İsmail Cem Ulusoy‘du. Her geçen sezon daha da tecrübelenip performansını artıran 28 yaşındaki Can Uğur Öğüt hem hücumdaki performansı hem de savunmada takıma verdiği enerjiyle Gaziantep Basketbol için önemli işler yaparken maçı 3/6 üç sayı isabetiyle 9 sayı – 10 asist – 3 ribaunt – 4 top çalmayla tamamlarken, 24 yaşındaki İsmail Cem Ulusoy da benchten gelip 20 dakika süre alarak 5 sayı – 7 asist – 2 top çalma ile oynadı ve bu ikili kritik maçta takımı yönlendirmede oldukça başarılı oldular.

Gaziantep Basketbol’da bu 3 oyuncu dışında Trevis Simpson 19 sayı, Marko Tomas 15 sayı – 4 asist ve Rashard Kelly de 10 sayı – 6 ribaunt – 3 asist – 2 blokla oynarlarken, Galatasaray’da ise Daryl Macon Jr 28 sayı – 6 asist, Johnathan Williams 20 sayı – 12 ribaunt, Brock Motum 14 sayı – 4 ribaunt ve Barış Ermiş de 8 sayı – 7 asistle karşılaşmayı tamamladılar. Gaziantep Basketbol asistlerde 29-19 üstünlük sağladığı maçta Galatasaray’a 15 top kaybı yaptırırken, takım olarak sadece 6 top kaybı yaptı. Bu sonuçla Gaziantep ekibi ING Basketbol Süper Ligi’nde beşinci maçında üçüncü galibiyetini elde ederken, Galatasaray ise 2 galibiyette kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here