ING Basketbol Süper Ligi’nde pazar gününün açılış maçında Ülker Sports Arena’da Fenerbahçe Beko’nun konuğu olan Empera Halı Gaziantep Basketbol dişe diş bir mücadeleye sahne olan maçı uzatmada 102-97 kazanarak bu sezon 19. maçında dokuzuncu galibiyetini elde etti. İlk yarısı da 52-37 Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle tamamlanan maçta ikinci yarıda farkı kapatıp öne geçen Fenerbahçe Beko, son saniyede Mouhammadou Jaiteh’in basketiyle maçın uzatmaya gitmesine engel olamazken (86-86), uzatma dakikalarında iyi savunma ve daha az hata yapan Emper Halı Gaziantep Basketbol deplasmandan değerli bir galibiyetle döndü. Fenerbahçe Beko ise sezonun beşinci mağlubiyetini aldı.   

ING Basketbol Süper Ligi - Fenerbahce Beko - Gaziantep Basketbol - Dyshawn Pierre
ING Basketbol Süper Ligi – Fenerbahce Beko – Gaziantep Basketbol – Dyshawn Pierre – Rashard Kelly
(foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya iyi başlayan taraf Empera Halı Gaziantep Basketbol olurken, Fenerbahçe Beko’nun savunma konsantrasyonunun düşük olmasından faydalanan konuk ekip topu iyi çevirip bulduğu dış şutlarla ilk çeyrekte 5/6 üç sayı isabeti yakaladı ve Trevis Simpson & Kenneth Hayes ikilisinin sayılarıyla farkı çift hanelere çıkardı. Boyalı bölgede Mouhammadou Jaiteh‘nin Fenerbahçe Beko uzunlarına karşı ribauntlarda sağladığı üstünlük ve ikili oyunlar sonrası asistleriyle topları yönlendirmesi Gaziantep Basketbol’un sayıya kolayca ulaşmasını sağlarken, ilk yarı boyunca Fenerbahçe Beko potasına 52 sayı bırakan Gaziantep Basketbol, düşük tempolu basketbol oynayan ve yüksek skorlara ulaşamayan bir takım olarak bu sezonki en yüksek skor kaydettiği ilk yarıyı oynamış oldu. Fenerbahçe Beko ise savunmadaki konsantrasyon eksiğiyle ilk yarıda rakibine ortalamasının üstünde skor üretme fırsatı sunarken, devre boyunca sadece 3 top kaybı yapmasına ve 1 hücum ribaundu vermesine rağmen Marko Guduric ve Dyshawn Pierre‘in bireysel gayretleri dışında hücumda sahaya yaratıcılık yansıtamayarak ilk devreyi 37-52 geride tamamladı.

Maçın ikinci yarısına Alex Perez ve Melih Mahmutoğlu‘nun sayılarıyla başlayan Fenerbahçe Beko farkı 10 sayı civarına çekerken, hücumda bocalamaya başlayan Gaziantep Basketbol’un imdadına yetişen isim Fenerbahçe Beko savunmasını kendisini dip köşede ısrarla bomboş bırakmasını iyi değerlendirip aynı ilk yarıda olduğu gibi üst üste üç üçlük isabeti sağlayan Trevis Simpson oldu. Bu çeyrekte Fenerbahçe Beko’da Melih Mahmutoğlu‘nun skora katkısı sarı lacivertlilerin farkı kapatması adına önemli fark yaratırken, çeyrek sonlarına doğru baskılı kısa savunmasından da olumlu sonuç alan Fenerbahçe Beko son 10 dakikaya girerken farkı 6 sayıya düşürdü: 61-67. 

Final periyoduna dört faullü Mouhammadou Jaiteh ve dinlendirilen Can Uğur Öğüt’ten yoksun başlayan Empera Halı Gaziantep Basketbol, bu ikilinin yokluğunda hücumda oldukça zorlanırken, Dyshawn Pierre‘in bireysel çabaları, yeni transfer Kyle O’Quinn‘in maçı hissetmeye başlaması ve Bobby Dixon‘ın da skora katkıda bulunmasıyla farkı hızlıca kapatan Fenerbahçe Beko bitime 5.5 dakika kala 73-73’lük eşitliği yakaladı. Konuk ekipte dar rotasyon nedeniyle yorgunluğun da belirgin olmaya başlaması ardından hücumların düzen dışına çıkması, karşılığında ise Fenerbahçe Beko’nun art arda üçlüklerle skor üretmesi momentumun tamamen Fenerbahçe Beko’ya geçmesini sağlarken, 37 yaşındaki Bobby Dixon bu dakikalarda isabet sağladığı kritik üçlüklerle sarı lacivertlilerin skor üstünlüğünü eline geçirmesini sağladı. Son dakikaya 86-84 önde giren Fenerbahçe Beko karşısında pes etmeyen Empera Halı Gaziantep Basketbol bitime 3 saniye kala Mouhammadou Jaiteh‘in pota altı basketi sonrası 86-86 ile maçı uzatmaya götürdü. 

Uzatma devresinde Empera Halı Gaziantep Basketbol savunmasının agresifleştiği ve Fenerbahçe Beko hücumlarının yüzdesinin düştüğü izlenirken, konuk ekip hücumda bire bir eşleşmelerde de sarı lacivertli savunmaya karşı sağladığı üstünlükle faul çizgisine giderek ya da kolay sayılar bularak skor üretiminde zorluk çekmedi. Fenerbahçe Beko da ilk dakikadaki düşük yüzde ve Melih Mahmutoğlu’na verilen sportmenlik dışı faul ardından hücumda tekrar ritmini bulurken, son 36 saniyeye 98-97 Empera Halı Gaziantep Basketbol üstünlüğüyle girildi. Bitime 17 saniye kala Rashard Kelly’nin smacı farkı 3’e çıkarırken, kalan sürede az hata yapan konuk ekip sahadan 102-97 galip ayrılarak çok değerli bir galibiyete imza attı. 

Empera Halı Gaizantep Basketbol’da Trevis Simpson 6/10 üç sayı isabetiyle 22 sayı kaydederek en skorer oyuncu olurken, Kenneth Hayes 20 sayı – 6 asist, Rashard Helly 17 sayı – 7 ribaunt – 3 asist – 2 blok, Mouhammadou Jaiteh 15 sayı – 12 ribaunt – 6 asist, İsmail Cem Ulusoy 14 sayı ve Can Uğur Öğüt de 12 sayı – 6 asist – 2 top çalmayla galibiyetin mimarları oldular. Fenerbahçe Beko’da ise Bobby Dixon 22 sayı – 4 ribaunt,  Melih Mahmutoğlu 4/4 üç sayı isabetiyle 16 sayı ve Marko Guduric de 13 sayı – 4 ribaunt – 3 asistle karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here