ING Basketbol Süper Ligi’nin üçüncü haftasındaki İstanbul derbisinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşı karşıya gelen Galatasaray ve Beşiktaş’ın çekişmeli mücadelesinde gülen taraf 97-89’luk galibiyetle Galatasaray oldu. Pota altında Alperen Şengün ve Ercan Osmani‘nin etkili olduğu ilk yarıyı 48-47 önde tamamlayan Beşiktaş ikinci yarıda Galatasaray savunmasını geçmekte zorlanınca, Daryl Macon ve Johnathan Williams ile oyunun kontrolünü eline geçiren Galatasaray sahadan 97-89 galip ayrılarak bu sezon üçüncü maçında ikinci galibiyetini elde etti. Beşiktaş ise ING Basketbol Süper Ligi’nde henüz galibiyetle tanışamadı. 

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Beşiktaş - Darly Macon Jr
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Beşiktaş – Darly Macon Jr (Fotoğraf Galatasaray resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Karşılaşmaya iki takım da gençliklerinin verdiği enerjiyi sahaya yansıtarak başlarken, hareketli ve zevk veren bir maç başlangıcı seyrettik. Beşiktaş’ta pota altında Alperen Şengün‘ün sayıları ve Egehan Arna‘nın sayı, asistleri ve ribauntlara katkısı dikkat çekerken, Galatasaray’da da Ayberk Olmaz‘ın verdiği ekstra katkıları gördük. İlk dakikalarda pota altını daha verimli kullanan Beşiktaş ilk 6 dakikayı 18-10 önde geçse de, benchten gelen Macon, Yiğit ve Berke gibi oyuncuların performansıyla skor bulmaya başlayan Galatasaray çeyrek sonunda skorda üstünlüğü eline geçirip ilk 10 dakikayı 26-24 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte Galatasaray’ın pota altındaki yumuşak karakterinden yararlanmaya çalışan Beşiktaş topu olabildiğince pota altında Alperen Şengün ve Ercan Osmani ile buluşturmaya çalışırken, Galatasaray da kenarda gelen Brock Motum‘un skora katkıları ve Johnathan Williams‘ın sayılarıyla oyunda kaldı. Beşiktaş pota altındaki etkinliğine rağmen, devre boyunca üç sayı çizgisi gerisinden oldukça zorlanıp düşük bir üç sayı yüzdesiyle (%17) oynarken, hücumlarının tıkandığı anlarda teması ve faulü almayı başarıp ilk yarıda tam 26 kez serbest atış çizgisine giden Galatasaray ise 9 serbest atış kaçırarak, bu alanda zorlanan ekip oldu. Devrenin sonlarına doğru Sadık Emir Kabaca ve Ercan Osmani‘nin sayılarıyla skorda üstünlüğü elde eden Beşiktaş devre arasına 48-47 önde girdi. 

Soyunma odası dönüşü Yiğit Arslan‘ın üçlüğüyle maça geri dönen Galatasaray Alex Hamilton‘un asistleri ve Dary Macon‘un sayılarıyla öne geçti. Savunmasını da ilk yarıya göre sertleştiren sarı kırmızılılar Macon’un saha içindeki pas dağılımını da iyi yönetip asistler yapmasıyla birlikte çeyreğin bitimine 4 dakika kala farkı ilk kez 10 sayı seviyesine çıkarırken (67-57), savunma kaynaklı fast-break’leri hücuma hızlı çıkan Johnathan Williams‘ın smaçlarıyla tamamlayan Galatasaray tam 30 sayı kaydettiği periyodun sonunda son 10 dakikaya 77-64 önde girdi. 

Final periyoduna Ayberk Olmaz‘ın sayılarıyla giren Galatasaray, Beşiktaş’ta Alperen Şengün ve Ercan Osmani‘nin sayılarına Daryl Macon Jr‘un üçlükleriyle cevap verince bitime 5.5 dakika kala 89-72 ile farkı 17 sayıya kadar çıkardı. Beşiktaş’ın Ercan Osmani ve Sedat Ali Karagülle‘nin sayılarıyla yakaladığı 10-2’lik seri bitime 3 dakika kala farkı tekrar tek hanelere indirse de, skora dengeyi getirmek için süre yetmeyince sahadan 97-89 galip ayrılan Galatasaray bu sezon ligdeki üçüncü maçında ikinci galibiyetini elde etti. 

Galatasaray’da Daryl Macon Jr 18 sayı – 5 asistle takımının en skorer oyuncusu olurken, Johnathan Williams 17 sayı – 6 ribaunt, Ayberk Olmaz 12 sayı – 6 ribaunt, Brock Motum 11 sayı – 3 ribaunt ve Alex Hamilton da 9 sayı – 6 ribaunt – 6 asist ile galibiyette önemli roller oynadılar. Beşiktaş’ta ise Alperen Şengün 27 sayı – 9 ribaunt ve Ercan Osmani 27 sayı – 8 ribaunt ile siyah beyazlıları maçta tutan isimler olurlarken, Şehmus Hazer 14 sayı – 4 asist ve Egehan Arna da 11 sayı – 8 ribaunt – 7 asist ile karşılaşmayı tamamladılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here