Sırbistan basketbolunda 2000 jenerasyonunun en önemli yeteneklerinden biri olan 2.11’lik Filip Petrusev bu sezon Mega Soccerbet formasıyla sergilediği performansla dikkat çekiyor. Adriyatik Ligi’nde Mega Soccerbet formasıyla bu sezon yedi maça çıkan Petrusev maç başına 23.1 sayı – 7.3 ribaunt – 1.1 blok ortalamaları elde etmiş durumda ve 1999 doğumlu Marko Simonovic ile birlikte çok iyi bir ikili uyum sağlamış durumdalar. Ekim ayında Adriyatik Ligi MVP’si seçilen Petrusev’in performansı her maç bir üst eviyeye çıkıyor. Özellikle son maçlarda artan hücum performansıyla dikkatleri üzerine çeken Sırp pivot, son olarak hafta sonu oynadıkları ve KK Split karşısında 91-75 kazandıkları maçta 25 dakikada 32 sayı (12/16 iki sayı – 2/2 üç sayı) – 8 ribauntluk performansıyla takımının galibiyetinde başrol oynayan oyuncu oldu.

Filip Petrusev - Mega Soccerbet
Filip Petrusev – Mega Soccerbet (foto referans: www.aba-liga.com)

Altyapı kariyerinde önce Kızılyıldız ve Partizan formaları giyen, ardından Laboral Kutxa genç takımına transfer olan Filip Petrusev, lise kariyerini ABD’de geçirip, 2 sene de Gonzaga Üniversitesi forması giydi. Geçtiğimiz sezon Gonzaga formasıyla 17.5 sayı – 7.9 ribaunt ortalamaları yakaladıktan sonra bu sezon ülkesinde Mega Soccerbet ile anlaşan Petrusev, özellikle boyalı bölgede oldukça etkili bir oyuncu. Sırtı dönük oyunu ve güçlü fiziği önemli avantajları olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar henüz istenilen seviyede olmasa da (%25), dış şut kullanmaktan da çekinmemesi hücum çeşitliliğini artıran bir başka unsur. Gözler bu kadar üzerinde olan bir “yıldız adayı” için şımarmadan yaptığı savunması önemli bir artı olmakla birlikte, hem sırtı dönük savunması hem de rakipleri için önemli bir blok tehdidi olması da pota altında Sırbistan basketbolunun geleceği için oldukça umut vaat etmekte. 

Filip Petrusev, Milli Takım kariyerinde ise alt yapılardaki performansıyla geleceğin en büyük yeteneklerinden biri olarak gösterilmekteydi. 2017 ve 2018’de Gençler Avrupa şampiyonu olan Sırbistan Milli Takımları’nda yer alan Petrusev, 2018’deki şampiyonluklarından Turnuva’nın En iyi Beşi‘ne seçilmişti. Igor kokoskov tarafından A Milli Takıma da seçilen; fakat COVID testi nedeniyle forma giyemeyen Filip Petrusev belki de kariyerinde en doğru kararı bu seneki NBA Draftı’ndan çekilip Avrupa’da kendini ispat etmeye ve şansını seneye denemeye niyetlenerek verdi. Zira kolej kariyeri itibariyle NBA için henüz yumuşak karnı olarak görülen savunmasını bu sezon Avrupa’da geliştirerek sezon sonunda daha iddialı bir konumda 2021 draftına girecektir. Kendisini yakından takip ediyoruz; ara ara başarılı performanslarını bu sayfadan okumaya devam edeceksiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here