Turkish Airlines Euroleague’te son 5 maçının dördünü kazanarak yükselişe geçen Fenerbahçe Beko, bu seriyi sürdürme amacıyla çıktığı ALBA Berlin deplasmanından da 74-70’lik galibiyetle ayrıldı ve üst üste altı maçta beşinci galibiyetini elde ederek Play-Off mücadelesi için çok değerli bir maçı kayıpsız geçti. Maçın başında ALBA Berlin savunmasını aşmakta oldukça zorlanan ve çok sayıda hata yaparak devreyi 33-41 geride tamamlayan Fenerbahçe Beko, 50-56 mağlup girdiği final periyodunda Obradovic’in sahaya sürdüğü fizikli beşin yaptığı savunma ve son iki dakika içinde Leo Westermann‘ın kaydettiği kritik 11 sayıyla sahadan 74-70 galip ayrılarak bu sezon Euroleague’te 22. maçında 10. galibiyetini elde etti.

Turkish Airlines Euroleague | ALBA Berlin - Fenerbahçe Beko | Nikola Kalinic
Turkish Airlines Euroleague | ALBA Berlin – Fenerbahçe Beko | Nikola Kalinic (Fotooğraf Euroleague resmi sitesinden alınmıştır)

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde ALBA Berlin’in uyguladığı sert savunmaya fazla tolerans tanınması sonrası hücumda düzen dışına çıkarak istediği ritmi yakalayamayan Fenerbahçe Beko, basit hatalar yaparak tam 8 top kaybettiği çeyreği, çeyrek sonundaki 9-0’lık ALBA Berlin serisi sonrası 17-22 geride tamamladı. 

İlk çeyrekte tam 8 top kaybı yapan Fenerbahçe Beko, ikinci çeyreğe de bir dakikada 3 top kaybıyla başlayıp potasında Mason, Nnoko ve Hermannsson’dan sayılar görmeye devam edince devrenin bitimine 5.5 dakika kala fark çift hanelere çıktı: 20-30. Hareketli ALBA Berlin hücumlarında rakibin boş şutu bulup yüzdeli hücum etmesini önlemekte zorlanan Fenerbahçe Beko’da Gigi Datome‘nin sayıları farkın daha da açılmasının önüne geçerken, Jan Vesely de yaptığı 3 blokla, kısa savunmasındaki açıkların bir ölçüde kapanmasında etkili oldu. İlk devrede  3’er tanesi De Colo ve Sloukas’tan olmak üzere tam 14 top kaybı yapan Fenerbahçe Beko, bu istatistikten bekleneceği üzere ilk devreyi de 33-41 geride tamamladı. 

Soyunma odası dönüşü iki takımın da top kayıplarına devam etmesi, ilk 5-6 dakikada karşılıklı sayılarla skorun aynı seviyede kalmasını sağlarken, çeyreğin sonlarına doğru gurbetçilerimizin de desteğini arkasına alarak savunmasını sertleştiren Fenerbahçe Beko Gigi Datome ve Jan Vesely’nin sayılarıyla farkı kapatmaya başladı. Çeyreğin bitimine 2 dakika kala farkı 3 sayıya kadar indiren sarı lacivertliler (48-51) son dakika içinde hücumda organize olamamaları ve yapılan basit hatalar sonrası son 10 dakikaya 50-56 geride girdiler.

Final periyoduna Kostas Sloukas’tan gelen iki üçlükle başlayan Fenerbahçe Beko, Yunan guardın yaptığı asisti sayıya çeviren Nikola Kalinic ile bitime 6 dakika kala uzun süre sonra skora dengeyi getirdi: 60-60. Skorun dengeye gelmesi sonrası sahaya Nikola Kalinic’in iki numara oynadığı fizik avantajı olan uzun bir beş süren Obradovic, bu beşin savunmadaki sağladığı üstünlükle ALBA Berlin’i düzen dışı hücumlara zorlarken, kenardan gelen Leo Westermann‘ın devreye girerek kaydettiği üst üste 8 sayıyla Fenerbahçe Beko son dakikaya 70-65 önde girdi. Son dakika içinde Leo Westermann ile bir üçlük daha bularak galibiyetini ilan eden Fenerbahçe Beko 74-70’lik skorla kritik bir deplasman galibiyeti alarak Play-Off yarışında iddiasını sürdürdü. 

Fenerbahçe Beko’da Kostas Sloukas 5 top kaybına rağmen 16 sayı – 5 ribaunt – 5 asistle takımın en skorer oyuncusu olurken, Gigi Datome 3/5 üç sayı isabetiyle 15 sayı – 5 ribaunt, Leo Westermann tamamı son 2 dakika içinde olmak üzere 3/3 üç sayı isabetiyle 11 sayı, Jan Vesely 10 sayı – 6 ribaunt – 3 blok ve Nando De Colo da 10 sayı – 4 ribaunt ile galibiyette önemli rol oynadılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here